Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jarní postrach: Moli! Koukněte, jak na ně

Zdroj: Profimedia.cz

Otevřeli jste doma pytlík s moukou a uvnitř sáčku našli malého ošklivého černého motýla? Anebo na vás vylétl ze skříně? Poradíme vám, jak na nevítané hosty, moly, kteří mají svůj rej právě na jaře, vyzrát...

Malý nevzhledný motýl, který těžce kmitá křídly a začne létat po vašem bytě pokaždé, když otevřete dvířka skříňky s potravinami, rozsvítíte nebo vytáhnete z šatníkové skříně starý svetr. Nejspíš jste si to přinesli přímo z obchodu v potravinách, anebo se o něj s vámi podělili sousedé v paneláku. Najít ho je snadné, ale zbavit se jej, to vám dá pěkně zabrat. Poradíme vám, jak na to.

  Biolit lapač potravinových molů Biolit lapač potravinových molů Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Biolit lapač potravinových molů

Biolit lapač potravinových molů účinně ochrání potraviny před čtyřmi nejčastějšími druhy potravinových molů. Obsahuje kombinaci vnitřního lepícího povrchu a vábící látky (feromonu), která spolehlivě láká samečky, kteří zůstávají přilepeni na lepivé ploše. Po sejmutí ochranné folie je účinný až 3 měsíce.

Cena: 69 Kč (drogerie-matous.cz)

Co vám doma lítá? Samečci!

Motýli, které se snažíte zamáčknout tlesknutím dlaní nebo v horším případě připlácnutím boty ke zdi, jsou výhradně samečci. Ty také najdete zakousnuté v oblíbeném svetru, nebo na koláči. Samice mají úplně jiné starosti, kladou vám po domě až 300 vajíček, ze kterých se během několika dní vylíhnou housenky. Ty najdete na stropě, za kuchyňskou linkou, v rozích nebo obalech od potravin. Než se z housenky stane otravný motýl, trvá to několik měsíců a podle některých zdrojů dokonce i let. Délka vývoje závisí na druhu mola. Těch je několik. Ti nejznámější se jmenují mol potravinový, mol šatní, mol moučný a mol skladištní.

  Raid Gel sáčky proti molům Raid Gel sáčky proti molům Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Raid Gel sáčky proti molům

Proti molům šatním výborně působí gel v sáčcích s vůní levandule. Stačí jej zavěsit do skříně a nejen, že oblečení ochrání, ale ještě krásně provoní. Účinkují až čtyři měsíce, pak je třeba je vyměnit za nové.

Cena: 70 Kč drogeriemartina.cz)

Levandule, nebo bobkový list

Účinnou ochranou před molem je dobré uskladnění potravin. Snažte se proto vše uchovávat v suchých, uzavíratelných, sklenicích a dózách. Otevřené sáčky nikdy nenechávejte bez sponky nebo kolíčku. Tolik prevence. Když už vaši domácnost moli navštíví, vyzbrojte se lepícími pásky napuštěnými feromonem, které rozvěsíte po bytě. Čím více jich budete mít, tím dříve se na ně moli nalepí. Nevábně molům voní i levandulové sáčky v šatníkových skříních. Zdají se vám drahé? Pak zkuste osvědčenou babskou radu – bobkový list. Na škodu není ani sušený pelyněk.

  Catch Cedr proti molům Catch Cedr proti molům Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Catch Cedr proti molům

Catch Cedr je ekologický přípravek proti molům, který funguje jako repelent. Hmyz nehyne, ale je odpuzován. Catch Cedr má háček pro pohodlné zavěšení do šatníků nebo na ramínka a uvolňuje vůni cedrového dřeva. Jeho účinnost je čtyři až šest týdnů.

Cena: 65 Kč (drogeriemartina.cz)

Kafe.cz zjistilo:

  • Vývoj housenky v motýla je dlouhý, trvá od dvou měsíců do devíti let.
  • Moly najdete kromě mouky i v potravinách, u kterých byste to ani nečekali. Dejte si proto pozor na krabice s Grankem a kakaovým prachem, na uzavřené bonboniéry a luštěniny.
  • Moli mají rádi vlhko a nesnášejí světlo. Aby se vám nemnožili ve skříni, ukládejte do ní oblečení vždy zcela suché.

Jakého mola máte doma?

  Mol šatní Mol šatní Zdroj: Profimedia.cz

Mol šatní

Milují tmu, špínu a vlhkost. Žijí převážně v bytech a nemají rádi vůni levandule, pelyňku a kůry citrusových plodů.

  Mol skladištní Mol skladištní Zdroj: Profimedia.cz

Mol skladištní

Napadá hlavně výrobky z kakaa, ořechy, osiva, olejniny a sušené ovoce. Samice kladou 200 až 300 vajíček a housenky se vyvíjí 6 až 9 měsíců.

  Mol datlový Mol datlový Zdroj: Profimedia.cz

Mol datlový

Napadá kakaové výrobky a obilniny.Samice kladou 300 vajíček. Doba vývoje je 1 měsíc. Housenky mají žlutavě bílou barvu

  Mol moučný Mol moučný Zdroj: Profimedia.cz

Mol moučný

Napadá potraviny, které jsou znečištěné, opředené vlákny a mají špatnou chuť. Samice kladou 200 až 300 vajíček a doba vývoje je 6 až 9 měsíců.

Zdroj: http://www.skudci.com/mol-moli

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky