Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Japonské zahrady: Vyberte si tu svoji

Zdroj: profimedia.cz, kosmas.cz

Asijský svět představuje nekonečný zdroj inspirace. A zapomenout nesmíme ani na minimalistickou krásu japonských zahrad.

Tvarované i netvarované dřeviny, především borovice, tisy, javory a azalky – to vše je základem japonské zahrady. Dalšími nezbytnými prvky jsou kameny složené tak, aby zahrada získala atmosféru přirozené krásy, ale i dynamiky nezvyklých kombinací. Mezi kameny se zaleskne jezírko nebo potůček, jehož břehy zpevňují hebe, různé druhy papyru, netřesku a dalších skalniček.

Láká k vycházce či meditaci

V inspirující japonské zahradě se harmonicky prolínají všechny základní prvky – voda, kámen, dřevo, kov, země a oheň. Na takovém místě člověk rychle načerpá energii. Skutečně promyšlená japonská zahrada působí přirozeným dojmem, přesto v ní není nic ponecháno náhodě. Každý kámen, dřevina či jezírko má své předem určené místo, aby výsledný dojem lahodil všem lidským smyslům.

Dokonalé provedení a cit pro detail

Zahrady v japonském stylu by měly vždy působit vyváženým dojmem, k tomu přispívá i minimalistické řešení plochy a střídmá barevnost dřevin i květů. V každém ročním období dominuje zahradě něco jiného – na jaře květy sakur a magnolií, v létě květy vodních rostlin a podzimu dodávají atmosféru barvy listí javorů. K inspiraci ve vaší vlastní zahradě vám mohou posloužit různé typy japonských zahrad jako jsou například suché či čajové zahrady.

Jaké jsou druhy japonských zahrad?

1. Suché zahrady

Začaly se objevovat v době druhé vlny výrazného vlivu Číny na Japonsko, přibližně v období 12. století, které s sebou mimo jiné přineslo zenový buddhismus. Suché zahrady, japonsky kare-sansui, sloužily především meditaci, nevstupovalo se do nich a k pohledu na ně sloužilo jediné, pečlivě vybrané místo.

2. Zahrady pro potěšení

Sloužily šlechtě a panovnickým rodům k oslavám, svátkům a zábavě. Součástí těchto zahrad bylo jezero s poloostrovy a ostrovy, kam se jezdilo na lodičkách. Zahrady také sloužily k procházkám, při kterých se na vybraných místech otvíraly krásné výhledy.

3. Čajové zahrady

Sloužily nejprve jako průchod k čajové chýši (sóan), později se staly plnou součástí čajového obřadu, který v 16. století v Japonsku vznikl. Podtrhovaly již tak strohou a jednoduchou architekturu suki-ya.

4. Zahrady místo cestování

Částečně připomínají zahrady pro potěšení, jejich součástí je jezero a velké množství většinou neopracovaných kamenů. Jsou však ještě větší a často se v nich setkáváme s uměle vybudovanými pahorky velkých rozměrů. Jejich majitelům připomínaly přírodní scenérie, jaké viděli při častém cestování. Do zahrad je také vtahována okolní krajina, takže zahrada se stává jejím logickým pokračováním a součástí.

5. Tsubo niwa

Zvláštní kategorie zahrad, kterou bychom mohli označit jako zahrady malých rozměrů (1 tsubo = 3,3 m2). Mimořádně zajímavý typ zahrad využívá různé prvky klasické japonské zahradní architektury. Tyto komponenty jsou více nebo méně abstrahovány, zahrada tsubo niwa využívá náznaku.

Tipy Kafe.cz: Chcete vědět víc? Inspirujte se zde

Kniha Japonské zahrady

Japonské zahrady

Kniha pojednává o různých typech japonských zahrad a jejich vývoji od historického až po současnost. Jsou uvedeny jednotlivé příklady nejproslulejších zahrad doplněné fotografiemi, obrázky a plány. U každého typu jsou uvedeny prvky zahrady s vysvětlením symboliky, záměru tvorby a historické, náboženské a kulturní souvislosti.

Cena: 359 Kč

Kniha Japonské zahrady – 80 nejkrásnějších zahrad

Japonské zahrady – 80 nejkrásnějších zahrad

Inspirovat se můžete i touto knihou, jejíž autoři nabízejí ukázky z 80 zahrad se jménem, městem a prefekturou, ve které se nachází, obdobím, kdy vznikly a s jejich příběhem či stručným popisem. Nádherné fotografie vás provedou zahradami, v nichž možná najdete vzor pro tu svoji.

Cena: 684 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky