Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaký je váš skutečný věk II.

Tipy expertů na výživu pro dvacátnice a třicátnice jsme vám již přinesli. Co vše by měly dělat čtyřicátnice a padesátnice, aby zůstaly věčně mladé? To jsme zjistili za vás.

Pro čtyřicátnice
Případné nedostatky začínají být viditelnější a přibývá vrásek. Také pokožka začíná více vysychat.
Co jíst: Klasické mléko nahraďte sójovým a dopřejte si také sójové fazole a tofu. Vytvářejí estrogen zvaný izoflavin, který podporuje tvorbu kolagenu a olejů – ty udržují pleť svěží. Denně jezte potraviny bohaté na selen jako para ořechy, celozrnný chléb, korýše, pšeničné klíčky a slunečnicová semínka. Selen dodá tělu antioxidant, který chrání pokožku před vlivem slunečního záření. V kombinaci s vitaminem E navíc brání vysychání pokožky. Tento vitamin současně napomáhá rychlejšímu hojení pokožky.

Čeho se vyvarovat: Rozhodně nevynechávejte jídla. Jezte pravidelně. Nepravidelnost vede k následnému přejídání a hromadění tuku.

Fitness: V tomto věku je třeba, abyste byla aktivnější než v minulosti. Vstupujete totiž do období perimenopauzy, které předchází menopauze. Klesá hladina estrogenu, v oblasti břicha a zadečku se usazuje více tuku, který se tak současně dostává blíže srdci.

KAFE.cz zjistilo:
Co je to perimenopauza?
Perimenopauza je období kolem menopauzy. Termínem menopauza se označuje poslední spontánní menstruace v životě ženy. Perimenopauza je tedy období, které menopauze předchází a kdy se již projevují výpadky funkce vaječníků (tj. asi 1 až 2 roky) a období jednoho roku po menopauze. (Tak je totiž menopauza jako poslední menstruace definována. Poslední menstruace je taková, za kterou se po dobu jednoho roku žádné další krvácení neobjevilo.)

Tip KAFE.cz:
Ideální je aerobik
Doporučujeme lehčí aerobik 45 až 60 minut třikrát až pětkrát týdně. Na posílení kostí je nejlepší běh anebo chůze. Současně s tělem budete posilovat i mysl, protože aerobik po čtyřicítce odstraňuje vedle nadváhy i stres.

Posilování: Silové cviky jsou teď mnohem důležitější než před 20 lety. Cvičte s činkami třikrát týdně, ale pokaždé ve třech fázích, kdy budete postupně zvyšovat zátěž – tím předejdete případným zraněním.

Cviky: Tvarujte a posilujte břicho a pas. Lehněte si na žíněnku obličejem nahoru, nohama kolmo k žíněnce a s lehkou činkou v každé ruce. Pravou ruku natáhněte ve směru levého chodidla, počítejte do dvou a pak se vraťte do původní polohy. Potom udělejte totéž opačně, tj. levou rukou k pravému chodidlu. Opakujte desetkrát.

Pro padesátnice
Pokožka stále více vysychá, přibývá vrásek a na těle se objevují skvrny a žilky. Hydrataci buněčných stěn pokožky prospívají potraviny, které obsahují nenasycené mastné kyseliny Omega-3 – jde o olejovité ryby jako losos nebo makrela.

Co jíst: Důležité jsou také potraviny s obsahem stopových minerálů, mědi, jako korýši, celozrnný chléb, tmavé těstoviny, luštěniny a ořechy. Měď je nezbytná pro tvorbu melaninu, pigmentu, který absorbuje sluneční UV záření a dodává pleti její přirozenou barvu. Nedostatek melaninu vede v tomto věku ke tvorbě skvrn. Další pro tělo důležitou látkou je křemík, který vytvářejí porézní buňky mezi kolagenem a elastinem. Tím udržuje pokožku svěží a napnutou. Křemík získáte z potravin, jako jsou zelené fazolky, ovesná kaše nebo meloun.

Tip KAFE.cz:
Heřmánkový čaj vás zbaví stresu a bude se vám po něm dobře spát. Nedostatek spánku je vedle působení slunečního zářením hlavní příčinou předčasného stárnutí.

Čeho se vyvarovat: Dortíků a sušenek. Vedou ke kolísání hladiny cukru, což ničí kolagen a způsobuje více vrásek.

Fitness: Vaše tělo prochází dramatickými změnami, a proto je důležité, abyste si osvojila fitness režim, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Tip KAFE.cz:
Pro dobré zdraví a udržení nízké váhy jsou dobré lehčí, ale delší aktivity, jako chůze nebo plavání, stačí 30 až 60 minut denně. Pokud chcete zhubnout, prodlužte dobu na 90 minut.

Posilování: Zaměřte se na udržení dobré rovnováhy těla, pohybu a rychlých reflexů. Svaly i kosti posílí zahradničení, pilates nebo jóga.

Cviky: Tvarujte a posilujte ramena, ruce, záda a zadek. Postavte se mírně rozkročena s rukama složenýma po stranách těla. Jděte do podřepu, záda udržujte vzpřímená, v bocích se lehce nakloňte dopředu a ruce zvedněte na úroveň ramen, dlaněmi dolů. Pak dejte ruce kolem boků pomalu za záda, dlaněmi nahoru. Opakujte šestkrát až osmkrát.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky