Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak zvládáte trému? Napište nám

Zdroj: Profimedia.cz

Čeká vás prezentace a vy máte trému. Potí se vám ruce, myslíte, že všechno zapomenete, anebo se vám objeví na punčocháčích oko... Zvládnout trému vám ale pomůže trénink.

Uvědomte si, že drtivá většina lidí má trému, pokud má promluvit a prezentovat. Dost velké procento z nich si tento pocit pamatuje a tak soucítí s tím, kdo před ně má právě předstoupit, a proto mu úspěch přeje. Třeba vám některá z následujících pomůcek pomůže trému zvládnout alespoň o trochu lépe.

Zvedněte si sebevědomí

Není myšleno alkoholem, ale duševně. I když inklinujete spíše k negativním představám, a to je normální, řekněte si něco pochvalného a pozitivního. Díky přípravě o tématu víte víc než publikum, proto je málo pravděpodobné, že přijde otázka, se kterou si nebudete vědět rady. Také víte jak to říct, a tak je určitě zaujmete. Počítejte s chvilkou klidu těsně před prezentací a uklidněte se. Zavřete oči a představte si sebe před auditoriem, připravte se. Vstupte do místnosti sebevědoměji než skutečně jste, to vám dodá odvahu.

Tip Kafe.cz: Dejte si čaj!

Pro uklidnění zvolte spíše než alkohol bylinný čaj. Zvlášť dobrá je meduňka, ale uklidňující účinek má také levandule, kozlík lékařský, rozmarýn či heřmánek.

Soustředěnost a taháky

Máte-li velký strach, že vám z hlavy něco vypadne, připravte si malé papírky, na které si napište alespoň heslovitě pár záchytných bodů, jakousi osnovu, díky které si budete připadat jistější. Plně se soustřeďte na prezentaci, klidně si opakujte úvodní větu. Koncentrujte se na svůj dech. Důležité je prodlužovat a vnímat nikoliv nádech, ale výdech.

Nenechte si radit

Možná dobře míněné rady by vás mohly vykolejit, proto jim nevěnujte pozornost a s trémou se ani nikomu nesvěřujte. Nedejte na to, když vám někdo poradí, abyste improvizovala, to si raději vytvořte berličku v podobě zmíněné osnovy. Ani si nedávejte panáka, ani netrénujte před zrcadlem. Pozorování sebe sama vás odvede od přednesu textu. Také si nepředstavujte své posluchače ve směšné situaci, např. nahé nebo s tykadly, i to by vás mohlo odvést od prezentace. Při bujnější fantazii by mohl nastat výbuch smíchu, což také není žádané. Prostě si věřte a připravte se, protože štěstí přeje připraveným.

Kafe.cz zjistilo: Co na to čtenáři Kafe.cz?

Pavel (33):

„Já jsem se vždy, když se mnou lomcovala tréma, šel projít do lesa. Tam jsem si srovnal myšlenky a trochu se zklidnil. Ted už mám trému málokdy, nikdy jsem neužíval žádné prášky a myslím, ze už ani nejsou třeba. Jde o uvědomění si problému. Říká se, ze problémy jako takové neexistují, vznikají v našich hlavách. A asi na tom něco je. Může pomoct i jóga, meditace, či zhluboka dýchat...“

Jolana (35):

„Já jsem zkoušela ledasco. Moje práce souvisí s veřejnou prezentací, a to začal být problém. Bylinky na mě byly moc slabé. Navíc nejsou zase tak neškodné. Třeba třezalka a její vliv na ženské hormony... Co pomůže určitě, je štamprle, ale nedoporučuji zkoušet, to je cesta do pekel, mám ji za sebou. Jediná varianta je spojení bylinek s prací na sebevědomí, a samozřejmostí je bezvadná příprava na vystoupení. Pokud při něm člověk může udržovat aktivní kontakt s publikem, je to super, to hodně pomůže, když vidíte, že reagují...“

Radka (29):

„Mě se osvědčilo dýchání – hluboký nádech, zadržet chvilku dech, hluboký výdech. Nefunguje to hned, chce to pár dnů trénovat a před vystoupením provádět minimálně dvě minuty, ale jak se to člověk naučí, je to spolehlivé. Po zafixování stačí třeba jen třikrát nadechnout a vydechnout a jste v klidu…“

A jak zvládáte trému vy? Co vám zaručeně pomáhá? Napište nám!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky