Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak zatočit s plísní v bytě

Zdroj: Profimedia.cz, Archiv výrobců

Trápí vás plísně na zdech a nevíte, co s tím? Zkuste dva základní kroky, které vám s nevítaným hostem pomohou zatočit. Poradíme vám, jak na to.

Krok první: Dezinfekce

Nejlepší je prevence, ale co když už se plíseň objevila? Pokud jde jen o důsledek vyšší koncentrace vlhkosti ve vzduchu a plíseň nezasahuje velké místo, můžete ji odstranit svépomocí bezchlorovým protiplísňovým prostředkem. Jeho velkou výhodou je, že nezapáchá, nevyběluje potřísněné tkaniny či barevné plochy a nezpůsobuje alergické reakce. Účinně působí nejen v interiéru, ale také v exteriéru – lze jej tedy použít i na různé porézní stavební materiály jako zdi, omítky, beton, dřevo, střechy z eternitu apod. Prvním krokem při likvidaci plísní v interiéru i exteriéru je desinfekce nástřikem, při níž usmrtíte plísně.

Pozor! Plíseň se před aplikací neodstraňuje, aby se do okolí nerozptýlily zdraví škodlivé vý-trusy. Dezinfekce míst napadených plísněmi se provádí za mokra.

Tipy Kafe.cz

 Fungispray super

Fungispray super

Osvědčený moderní bezchlorový přípravek s výrazným fungicidním účinkem s širokým spek-trem použití - domácnosti, zdravotnictví, potravinářství, veterinární zařízení, zemědělství. Zvláště vhodný v oboru stavebnictví s možností aplikace na materiály jako jsou zdi, omítky, beton, dřevo apod.

Cena: 90 Kč (Echemie.cz)

 Regulitt Plíseň-Ex

Regulitt Plíseň-Ex

Skládá se z vápenných částic suspendovaných v ethanolu, které ničí plíseň bez fungicidů a uvolňování chloru. Ethanol působí dezinfekčně a ničí plíseň. Vápno vniká hluboko do postižené stěny a uzavírá zbývající plísňové výtrusy. Dosahuje se dlouhodobého účinku bez zůstatku škodlivých vedlejších produktů v cihle. Hodí se na všechny minerální podklady: koupelny, sprchové kouty, sklepy, větrací šachty, kuchyně, kabelové šachty, střechy, podlahy, terasy, kachle, beton, cihly, kámen, malta, omítka, mramor, keramické dlaždice.

Cena: 450 Kč (Regulitt.cz)

Krok druhý: Drhnutí stěn

Po použití přípravku a době působení cca 60 minut následuje mechanická očista napadeného místa. Tu provádíme za mokra, pomocí vlhké tkaniny nasycené dezinfekčním přípravkem, abychom nerozprašovali a nevdechovali nebezpečné mikroskopické částečky plísní. Mechanické očištění musíme provést do maximální hloubky. Při silném napadení plísní je nutno postup opakovat.

Pokud jsou napadeny rozsáhlejší prostory, celou místnost vystříkáme tak, aby jemný aerosol prosytil jak napadené plochy, tak celý prostor. Pokoj pak necháme 24 hodin uzavřen a až pak odvětráme. Celý postup je potřeba zopakovat za dva až tři měsíce podle toho, jak máme v místnosti vhodné podmínky pro opětovný růst plísní.

Tip: Při výběru preventivního prostředku berte ohled také na to, na jaký materiál jej budete nanášet.

Tipy Kafe.cz
 

 Larrin proti plísni

Larrin proti plísni

Desinfekční čistič s rozprašovačem Larrin efektivně odstraňuje plísně, ale také bělí spáry. Jednoduché a rychlé použití.

Cena: 71 Kč (Optys.cz)

Savo proti plísni   

Savo proti plísni

Přípravek je účinný proti mikroskopickým vláknitým houbám, řasám, lišejníkům a má vysoké baktericidní účinky. Používá se pro likvidaci plísní na zdech, kachličkách, okolo van, umyvadel, kuchyňských linek, oken a na dveře.

Cena: 66 Kč (Dinoservis.cz)

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky