Jak vysoké bude vaše dítě? Spočítejte si to

Jste čerství rodiče, anebo dítě teprve čekáte? Pak jistě přemýšlíte nad tím, jak vysoký váš potomek bude. Poradíme vám, jak si to vypočítat. Tatínek má 1, 92, maminka o 30 cm méně. A tak se neubrání myšlenkám: Co když kluk bude malý po mámě?

Stačí znát výšku rodičů

Vše, co potřebujete vědět, je výška matky a otce dítěte. Výsledek, který vám vyjde, můžete považovat za poměrně věrohodný – k výpočtu jej používají i dětští lékaři a jeho pravděpodobnost je celých 95 %!

Jak výšku spočítat?

Jak tedy spočítáte výšku vašeho potomka? K výšce rodiče, který je stejného pohlaví jako dítě, připočtete výšku druhého rodiče, kterou ale zvýšíte (v případě chlapců), anebo snížíte (u děvčat) o 13 cm. Součet potom vydělíte dvěma a máte to. Vezměme si tedy náš modelový pár. Manželé Jiří (192 cm) a Linda (162 cm) čekají chlapce. Sečteme tedy výšku Jiřího a Lindy, kterou však zvýšíme o 13 cm, tedy: 192 + (162+13) = 367. Výsledek vydělíme dvěma, vyjde nám tedy 183,5 cm. A to je předpokládaná výška jejich syna. Aby byla přesná na 95 %, je od tohoto čísla potřeba odečíst a přičíst k němu 8,5 cm. Právě tak získáte rozmezí, v němž se bude výška jeho syna pohybovat. V našem případě je to tedy 175 až 192 cm.

Sledujte percentilový graf

K výpočtu výšky vašeho potomka můžete využít i tzv. percentilových grafů, které vymezují pásma obvyklé tělesné výšky od narození až po dospělost. Je dobré je sledovat, protože pokud z nich dítě růstem nějak vybočuje, je vhodné provést vyšetření, aby se předešlo možným problémům růstem. A kde graf najdete? Třeba v očkovacím průkazu! Samozřejmě je k dispozici i na internetu, např. na www.rustovyhormon.cz/percentilove-grafy-k-tisku.

Kafe.cz zjistilo:

  • Podle nejnovějších výzkumů je výška dítěte závislá na genech a pohlaví, a to ze 70 %. Zbývajících 30 % ovlivňují vnější faktory, jako je výživa a fyzická aktivita.
  • Druhorozené děti bývají většinou vyšší než prvorozené.
  • Pokud matka v těhotenství kouřila, bývá vzrůst dítěte většinou menší.
  • I když sport je zdraví prospěšný, u dětí, které se mu věnují vrcholově, může docházet ke zpomalení růstu.
  • Jak ukazují výzkumy, je průměrná výška mužů v České republice 180 cm, u žen je to 167 cm.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek