Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak ulevit miminku při prořezávání zoubků?

Jak ulevit miminku při prořezávání zoubků?
Jak ulevit miminku při prořezávání zoubků?
Zdroj: shutterstock.com

Jakmile se první rok dítěte přehoupne do druhé půlky, miminko začne být neklidné, víc pláče, špatně jí a spí. Jak ulevit dásním od bolestí? Zklidňující gely obsahují anestetika, ale můžete vybírat i z čistě přírodních. Jaké jsou další možnosti? Podívejte se i do fotogalerie kousátek.

Jak dlouho se první zoubky prořezávají?

Zuby se formují již v druhém měsíci těhotenství. Nejčastěji se začínají prořezávat půl roku po narození a do tří let by mělo dítě používat všech dvacet mléčných zubů.
Tak jako u všeho platí, že každé dítě je jiné. Některému vyrostou mléčné zuby hned a bez větších problémů, jiné dítě si na první zub musí počkat, případně má velké bolesti.

Jde o plastové hračky, nejčastěji ve tvaru koleček. Některá obsahují chladivý gel, který se chladí v lednici.
•    Odvedou pozornost dítěte od bolesti.
•    Pokud je vychladíte v lednici, pomohou zklidnit překrvené dásně.
•    Pozor na zmrazení těchto výrobků, mohlo by to dětem spíš ublížit.

Podívejte se do galerie, jaké druhy kousátek pomohou miminku při prořezání zoubků.

Gel na rostoucí zoubky

Lékárny nabízejí zklidňující gely. Použití je jednoduché: vymáčkněte kousek gelu na čistý prst a alespoň dvě minuty jím masírujte dítěti dásně.
Ceny se pohybují od 80 do 150 korun.
•    Gel s obsahem lokálních anestetik: Při použití dochází k místnímu znecitlivění. Tyto gely většinou obsahují i antiseptické složky, které brání případnému rozvoji infekce.
•    Přírodní gely: Většinou obsahují výtažek z heřmánku, propolisu, kořene kozlíku a dalších.

Bez gelů a bez kousátek

•    Na opuchlé dásně a tváře přiložte obklad: namočte kapesník do studené vody, případně do vychladlého heřmánkového čaje.
•    Jemně masírujte dásně tzv. prsťáčkem, což je speciální návlek na prst, který slouží hlavně k čištění dásní a k hygienickému návyku.
•    Prořezávání zoubků podporuje kousání. Místo hračky lze nabídnout dítěti například kůrku chleba nebo mrkev. Dejte si ovšem pozor na vdechnutí.

Prořezávání zoubků – horečka, průjem a další komplikace

Prořezávání zoubků může provázet bolest a s ní související neklid, podrážděnost, zhoršení spánku, zhoršení sání při kojení. Děti někdy mívají i průjem.
•    Zvýšená teplota až horečka: Pokud teplota stoupne nad 38 °C, lze užívat léky na snížení teploty. Ceny do sta korun. Zvýšená teplota by neměla trvat déle než týden.
•    Průjem: Lze užívat jogurt s živými kulturami nebo je pro kojence vhodné zakoupit v lékárně k tomu určené přípravky. Ceny do 150 korun.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky