Poslední možnost: listopad!
Se zazimováním zahrady byste určitě neměli otálet. Co jste však nestihli v říjnu, dá se dohnat ještě v listopadu, dokud pořádně nepromrzne zem. Některé dřeviny (ale například i růže) se vysazují na podzim. A v listopadu je na to opravdu už nejvyšší čas! Choulostivé rostliny je pak třeba včas uklidit a odnést na nějaké chladné a tmavé místo, kde však nemohou zmrznout.
Co dělat na zahrádce?
Stromy už většinou opadaly, a tak je potřeba rychle začít shrabovat listí. To by rozhodně nemělo přes zimu zůstat na zahrádce ležet. Také je dobré zrýt všechny záhony a zbavit je zbytečného plevelu. Při rytí však zem neuhrabávejte, jen ji nechte otočenou. S hnojením ale každopádně počkejte až na jaro, na zimu se tato činnost nedoporučuje.
Na co určitě nezapomenout?
V oblastech, kde teplota během roku neklesne pod nulu, se nemusejí o nějaké zazimování zahrady starat. Ovšem v našich zeměpisných šířkách je to nutností. Na co bychom v žádném případě neměli zapomenout?
- Shrabat listí a dát ho na kompost.
- Prořezat víceleté rostliny.
- Vykopat cibulky rostlin, které by zimu nepřežily, a uložit je doma na suchém a chladném místě.
- Přesadit do květináčů všechny rostliny, které by zimu venku nepřekonaly a nechat je v chladnějším místě v domě přezimovat.
- Víceleté rostliny, které necháváme přes zimu venku, zakrýt nějakým lehký organickým materiálem. Vhodné jsou například sláma, listí, hobliny či piliny.
Nečekejte na sníh!
A co dodat na závěr? V tomto podzimním období se dá jen těžko odhadnout, kdy přijde ta skutečná velká zima, proto určitě platí rčení: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“