Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak správně zazimovat zahradu

Zdroj: Profimedia.cz

Cože? Že jste ještě nezazimovali zahradu? Vždyť zima už pomalu klepe na dveře: Takže máte opravdu nejvyšší čas! Tady je pár rad, které se vám určitě budou hodit...

Poslední možnost: listopad!

Se zazimováním zahrady byste určitě neměli otálet. Co jste však nestihli v říjnu, dá se dohnat ještě v listopadu, dokud pořádně nepromrzne zem. Některé dřeviny (ale například i růže) se vysazují na podzim. A v listopadu je na to opravdu už nejvyšší čas! Choulostivé rostliny je pak třeba včas uklidit a odnést na nějaké chladné a tmavé místo, kde však nemohou zmrznout.

Co dělat na zahrádce?

Stromy už většinou opadaly, a tak je potřeba rychle začít shrabovat listí. To by rozhodně nemělo přes zimu zůstat na zahrádce ležet. Také je dobré zrýt všechny záhony a zbavit je zbytečného plevelu. Při rytí však zem neuhrabávejte, jen ji nechte otočenou. S hnojením ale každopádně počkejte až na jaro, na zimu se tato činnost nedoporučuje.

Na co určitě nezapomenout?

V oblastech, kde teplota během roku neklesne pod nulu, se nemusejí o nějaké zazimování zahrady starat. Ovšem v našich zeměpisných šířkách je to nutností. Na co bychom v žádném případě neměli zapomenout?

  1. Shrabat listí a dát ho na kompost.
  2. Prořezat víceleté rostliny.
  3. Vykopat cibulky rostlin, které by zimu nepřežily, a uložit je doma na suchém a chladném místě.
  4. Přesadit do květináčů všechny rostliny, které by zimu venku nepřekonaly a nechat je v chladnějším místě v domě přezimovat.
  5. Víceleté rostliny, které necháváme přes zimu venku, zakrýt nějakým lehký organickým materiálem. Vhodné jsou například sláma, listí, hobliny či piliny.

Nečekejte na sníh!

A co dodat na závěr? V tomto podzimním období se dá jen těžko odhadnout, kdy přijde ta skutečná velká zima, proto určitě platí rčení: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“

Tipy Kafe.cz

Krycí plachta na bazén

Máte na zahradě bazén? Pak jej také nezapomeňte zazimovat! K tomuto účelu dobře poslouží krycí plachta, která jej ochrání před přívalem nečistot. Pořídit si můžete buď některou ze standardně vyráběných plachet, anebo si ji nechat ušít na míru. Například plachta o průměru 4,6 m na 890 Kč. Při šití plachet na míru počítejte s cenou 140 Kč/m2.

http://www.marimex.cz

Hrábě na listí, Fiskars

Převažují na vaší zahradě trávníky? Pak by se vám mohly hodit speciální švédské hrábě na listí, které jsou určeny k účinnému hrabání trávníků. To vám zaručí 25 hustých zubů z odolného plastu.

Cena: 199 Kč (hrábě), 289 Kč (násada)

www.superdiskont.cz

Rýč lehký dámský, Fiskars

Pokud i vás baví rytí, a nebo vám zkrátka nic jiného nezbývá, netrapte se s těžkým rýčem. Speciálně pro ženy je totiž na trhu dámské provedení. Odlehčený hliníkový rýč váží necelé kilo, držadlo má potažené gumou a je dostatečně ostrý pro práci s tvrdou půdou.

Cena: 798 Kč

http://obchod.kinex.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky