Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak správně vybrat pracovní židli

Zdroj: Profimedia.cz

Dobrá židle je v kanceláři základ. Pokud ji totiž nezvolíte správně a budete se u psaní hrbit či přetěžovat určité skupiny svalů a v budoucnu vám hrozí velké zdravotní problémy. Poradíme vám, na co dát při výběru pozor.

Židle, kterou si do kanceláře vyberete, by měla být nejen pohodlná, ale důležitá jsou i další kritéria. Lékaři varují – až dvě třetiny lidí u nás trpí problémy se zády, za které ve velké většině může právě špatné sezení. A je tu ještě jeden důvod – při špatném sezení se podle výzkumů snižuje pracovní výkonnost až o 30 procent!

Základem je pevnost a stabilita

Kvalitní kancelářská židle by měla být pevná a stabilní. Podívejte se na základnu, na níž stojí – ideální je pětiramenný podvozek, který zaručí, že se s vámi židle nepřevrhne, ani když se budete projíždět po kanceláři. Určitě oceníte také židli otáčecí a na kolečkách, která se ovšem vyplatí zkontrolovat – měla by být pevná a neměla by drhnout. Pokud máte sedavé zaměstnání, určitě volte židli s područkami. Ty by měly být výškově nastavitelné, abyste si o ně ruce mohla pohodlně opřít.

Kafe.cz zjistilo:

Co je to synchronní mechanismus?

Vydáte-li se vybírat kancelářskou židli, setkáte se u těch dražších a kvalitnějších s pojmem synchronní mechanismus. Co to znamená? Současný pohyb sedadla a opěradla. Židle se tedy maximálně přizpůsobuje vašim pohybům a tělu, vychází vstříc vaší páteři a vy nepřetěžujete jen určité svalové skupiny. Mluvíme o tzv. dynamickém sezení.

Dbejte na výškovou nastavitelnost

Samostatnou kapitolou je pak sedák a opěrka zad. Pro vaše záda a celé tělo je ideální, pokud si zvolíte židli anatomickou, tedy s tvarovaným sedákem a bederní opěrkou, která bude zdravě podpírat páteř. Při výběru židle dejte pozor na to, aby vše bylo výškově nastavitelné. Na židli byste měla správně sedět tak, abyste se chodidly dotýkala země. Také bederní opěrka či anatomicky tvarované opěradlo by mělo být nastavené tak, aby správně kopírovalo vaši páteř. V opačném případě by mohlo přinést více škody, než užitku. Velmi dobře uděláte i tehdy, pokud zvolíte židli s hlavovou opěrkou. Ulehčíte tak krční páteři.

Tipy Kafe.cz:

 

Calypso XL 

Calypso XL

V základním provedení kancelářské židle Calypso XL najdete plastová kolečka, synchronní mechaniku s aretací, čalouněný sedák a opěrák, výškově stavitelné područky a hlavovou opěrku. Nabízí pohodlné a zdravé sezení.

Cena: 2 927 Kč (kancelarska-zidle.cz)

 

Ergohuman 

Ergohuman

Exklusivní kancelářská židle Ergohuman se síťovaným opěrákem a čalouněným sedákem má ve výbavě synchronní mechanismus s několikanásobnou aretací a s nastavením síly protiváhy, výškově nastavitelný a ergodynamicky tvarovaný opěrák s regulovatelnou bederní opěrkou a nastavitelnou opěrkou hlavy i područky.

Cena: 10 990 Kč (kancelarskezidle.cz)

 

Therapia Body XL 

Therapia Body XL

Ergonomická pracovní židle s unikátním designem a bioaktivními zónami má vysokou opěru s nastavitelnou bederní oporou, výškově stavitelnou opěrku hlavy, volitelnou hloubku sedáku, výškově a šířkově nastavitelné područky a komfortní mechanismus s aretací polohy a anatomickým nastavením tuhosti. Je označována jako zdravotní.

Cena: 16 660 Kč (kancelarskezidle.com)

 

Nefil Perf 

Nefil Perf

Exklusivní kancelářská židle s prodyšným látkovým sedákem a perforovaným plastovým opěrákem je vybavena synchronním mechanismem, který umožňuje plynulou změnu úhlu sedáku a opěráku s několikanásobnou aretací, nastavení síly protiváhy a nastavení výšky opěráku. Židle umožňuje také nastavení hloubky a úhlu sedáku. Područky jsou také nastavitelné.

Cena: 12 990 Kč (sednisi.cz)

Peška Chromato 

Peška Chromato

Další skvělá židle, jejíž součástí je nastavitelná opěrka hlavy, opěrák z černé prodyšné síťoviny, synchronní mechanika s váhovou regulací, vertikálně stavitelný sedák i plastové područky.

Cena: 6 490 Kč (kancelarske-zidle-123.cz)
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Soutěžte s Květy o 500 000 Kč

Týdeník Květy oslaví letos své 175. narozeniny. Jsme hrdí na to, že právě české Květy se tak pyšní titulem nejstarší společenský časopis na světě –…

Akční letáky