Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak správně nakrmit štěně

Výběr vhodného krmení
Výběr vhodného krmení
Zdroj: pedigree.cz, Quent

Na jaře velká část zvířat vyvádí zcela spontánně a přirozeně svá mláďata. Chovatelé psů by měli plánovat vrhy na jaro, protože jsou početnější a štěňátka díky nastávajícímu létu zdravější.

Když se narodí štěně, je zcela závislé na své mámě. Štěněčí miminko tráví většinu dne spánkem a sáním mateřského mléka. Přibližně ve druhém týdnu se mu teprve otvírají oči a uši. A pak už  nastává období rychlých změn a růstu. Štěně se umí  plazit pozpátku, reaguje na světlo a pohyb, zároveň se začne zajímat o něco dobrého k snědku, protože matčin struk už mu nestačí.

Přibližně od třetího týdne začínají chovatelé přidávat štěňatům polotuhou stravu a vodu do misky. Mezi třetím a šestým týdnem začíná štěně vstávat, pokouší se chodit, hraje si se sourozenci, osvojuje si základní sociální schopnosti a učí se poznávat své okolí. Úplné odstavení od matky probíhá mezi sedmým a osmým týdnem. Potom je možné vzít si štěně od chovatele domů a začít ho krmit čtyřikrát až pětkrát denně tuhou stravou.

 

KAFE.cz zjistilo

Štěňata rostou 12x rychleji než děti. Štěně doroste v dospělého psa přibližně za jeden až dva roky a za tuto dobu 15krát až 40krát znásobí svoji porodní hmotnost, projde obdobím překotného růstu, prodělá růst mléčných zubů a následnou výměnu chrupu za trvalý.

 

Chovatelé často krmí odstavená štěňata domácí stravou s vědomím, že dělají to nejlepší pro zdraví štěňat. Podávají jim většinou maso, vnitřnosti, přidávají vařené vejce, ryby, sýry, netučný tvaroh, bílý jogurt, rýži, těstoviny, piškoty a strouhanou mrkev.   

Veterinář radí

Pro správný vývoj psů je důležitý nejen obsah, ale také rovnováha podávaných živin a minerálních látek. Dietní chyby v tomto věku mohou mít škodlivý účinek především na růst kostry, který může dlouho přetrvávat a může být potenciálně nevratný. Ideálním řešením je podávání nutričně vyvážených kompletních krmiv již od odstavení štěněte. Doma připravovaná (tradiční strava) je zrádná pro dospělého psa, natož pak pro štěně. Pokud chovatel nebo majitel krmí psa vařenou nebo syrovou potravou, nedokáže zajistit správné poměry jednotlivých živin a minerálních látek. Dodávání vitaminových a minerálních přípravků není řešením, protože hrozí jejich předávkování. Například přemíra vitamínů A a D může vést k deformaci kostry. (MVDr.  Leoš Železný, odborník na výživu koček a psů a  spolupracovník anglického výzkumného centra Waltham)

Štěně

Výběr vhodného krmení

Štěňata mají jiné nároky na výživu než dospělí psi; potřebují více energie, bílkovin, vitaminu E a minerálních látek. Štěňata a rostoucí psi mají dostávat kvalitní junior krmiva ve formě granulí, konzerv nebo kapsiček jedné značky. Samozřejmě je možné každodenní stravu zpestřit zdravým pamlskem.

 

Kvalitní značky průmyslově vyráběných krmiv obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví psů a koček. Optimální množství nutričně vyvážené stravy pro psy přispívá k jejich zdravému růstu, kvalitnímu chrupu i srsti a je prevencí obezity a dalších onemocnění. Nutričně vyvážená krmiva (např. Pedigree, Perfect Fit, Royal Canin) jsou výsledkem dlouholetého výzkumu v uznávaném veterinárním centru zaměřeném na výživu..

Žádné rychlé změny

Štěně má citlivé zažívání, takže mu trvá dlouho než se přizpůsobí jinému složení stravy. Přechod z krmení domácí stravou na průmyslově připravené krmivo by měl probíhat postupně, a to přimícháváním granulí nebo konzerv do domácí stravy. Leoš Železný radí, jak přejít na nové krmivo: „Do původního krmení přidávejte novou recepturu v poměru 80 % původní a 20 % nové receptury. Za pět dní tento poměr převeďte na 50 % a 50 % a za 10 dní bude nová receptura již tvořit 100 % krmné dávky. Teprve od této doby se počítá 7-10 dní, kdy se bakterie ve střevě přizpůsobí nové receptuře a začnou ji plně trávit.“ Štěňata mají mít jejich dávku krmiva rozdělenu na čtyři až pět krmení na den do věku 10 týdnů a potom třikrát denně do 5-6 měsíců. Od půlroku do dospělosti stačí psovi krmení dvakrát denně. Nejdůležitější rada zní: Nikdy nezapomeňte na misku s čerstvou vodou!

 

Jak se starat o štěně

 • Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. Podávejte mu výhradně krmivo určené pro jeho věkovou kategorii.
 • Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí.
 • Štěně má velmi citlivý zažívací trakt. Každou změnu krmiva provádějte postupně.
 • Dodržujte pravidelný čas krmení. Potravu štěněti nechte k dispozici asi 20 minut a pak mu nezkonzumované zbytky odeberte. Misku s čerstvou vodou musí mít celý den.
 • Potrava má mít pokojovou teplotu (max. do 40 stupňů Celsia). Konzervu můžete ohřát ve vodní lázni, granule přelít teplou vodou nebo masovým vývarem.
 • Pravidelně zaznamenávejte a kontrolujte hmotnostní a výškové přírůstky štěněte.
 • Mléko není vhodnou součástí výživy štěňat po odstavu. Štěně rychle ztrácí schopnost štěpit laktózu a výsledkem je průjem nebo zvracení.
 • Po jídle nechte pejska asi dvě hodiny odpočívat. Neprovokujte jej ke hrám, nechoďte
  s ním na vycházku (samozřejmě kromě nezbytného vyprázdnění se).
 • Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový preparát, poraďte se s vaším veterinářem.
 • Všechny dlouhodobější zažívací potíže raději konzultujte s veterinárním lékařem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky