Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak si usnadnit studium cizího jazyka

S výukou cizích řečí je to podobně jako s dietou.
S výukou cizích řečí je to podobně jako s dietou.
Zdroj: Profimedia.cz, archiv

I am, du bist… pořád dokola? Skončíte vždy u páté lekce? Nemějte obavy. Když jste došli až sem, půjde to i dál, i když asi pomaleji a s větším úsilím. Chce to motivaci, disciplínu a odhodlání.

S výukou cizích řečí je to podobně jako s dietou. Zkoušíte ji znovu a znovu a věříte, že jednou konečně zhubnete napořád. Přihlásíte se na jazykový kurz a doufáte, že ho dokončíte, nabyté znalosti vám zůstanou v hlavě a vy se ve světě už neztratíte. Ale když výsledky nepřicházejí, vzdáte to. Tak co kdybyste to tentokrát už konečně dotáhli do konce?

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Tereza Kopáčová: Soukromé pasti 
  • Kde vzít chlapa? 
  • 15 bojovníků proti celulitidě 
  • ... a mnoho dalších témat
  • Předplatné Vlasty

 

Základem je motivace

Známá věta, že vzdělání je investice, kterou vám nikdo nevezme, je sice pravdivá, ovšem při neustálém začínání a opakování výuky se vám ty vědomosti mohou řádně prodražit. Hned od začátku mějte na paměti, že motivace je to, co rozhoduje, jestli a jak se cizí řeč naučíte. Jestliže je vaší motivací co nejrychleji se naučit anglicky, dost pravděpodobně se zařadíte do dlouhého zástupu věčných začátečníků. Určete si proto několik menších cílů, a stejně tak i časové limity, ve kterých chcete těchto cílů dosáhnout.

Odměňujte se

Kromě reálných a jasných cílů si stanovte i kritéria, podle kterých budete hodnotit jejich zvládnutí. S určením vhodných měřítek vám může pomoci někdo, kdo už studium daného jazyka úspěšně absolvoval – váš učitel nebo jiný studující. Při stanovení cílů a kritérií platí, že musíte stát nohama pevně na zemi. Nesplnitelné mety jsou jednou z nejspolehlivějších cest, jak si studium cizího jazyka znechutit.

Jste-li pilné včelky, snažíte se a děláte pokroky, nezapomeňte se odměnit. Třeba několika dny v zahraničí, kde si můžete nabyté znalosti rovnou otestovat v praxi. Pokud se budete přemlouvat a nutit k další lekci, může být vidina odměny možná to, co vás namotivuje a popostrčí k dalšímu studiu.

Stud není na místě

Procvičujte si nová slovíčka a fráze všude, kde je to jen možné. Louskejte články na internetu, kupte si knížku v daném jazyce, poslouchejte cizí rádia, sledujte zahraniční kanály v televizi. Narazíte-li v českém televizním programu na film v původním znění s titulky, neváhejte. Ostatně i v kině dávají dost často nedabované snímky. Doba, po kterou na sebe necháte působit cizí jazyk pasivně (i při pouhém poslouchání například anglických písniček) se také počítá. Ti společenštější z vás by se určitě neměli stydět navštívit třeba restauraci, kde se schází cizojazyčná komunita. A hlavně se nebojte mluvit, chyby dělá každý!

Nepodceňujte domácí přípravu

Říkáte-li často při výuce jazyků slovo „nestíhám“, vězte, že jste na nejlepší cestě zařadit se do skupiny věčných začátečníků. Jestliže nestíháte a chodíte na pravidelné kurzy jen občas s vědomím, že snad za těch pár hodin přece jen něco pochytíte, nebo si aspoň zopakujete to, co už znáte, jste na omylu. Je to totiž jen alibi pro vaše svědomí a neefektivní mrhání penězi. V tom případě berte raději soukromé hodiny, se kterými se vám lektor časově přizpůsobí. Vyšší cena výuky vás bude možná více motivovat k tomu, abyste se na hodiny připravovali. Obvykle se doporučuje věnovat jazyku zhruba dvakrát týdně devadesát minut.

Velmi důležitá je i domácí příprava, protože se zásadně podílí na rychlosti, jakou se jazyk naučíte. Při plánování kurzu tedy zahrňte do týdenního režimu i čas na domácí přípravu. Určete si konkrétní dny a devadesátiminutovky v týdnu a zkuste s nimi počítat jako s časem, který nemůžete na nic jiného využít. Disciplína, motivace a houževnatost jsou při výuce cizí řeči naprostým základem.

Angličtina

Jak si usnadnit studium cizího jazyka

1. Je-li to možné, využívejte k učení i čas věnovaný jiným činnostem – poslouchejte nahrávky v dopravním prostředku, při uklízení, vaření, ve vaně… Na procvičování využívejte různá místa doma, v přírodě, během zájmových aktivit a podobně.
2. Pokoušejte se pojmenovat a popsat všechny situace, do kterých se během dne dostanete, a představte si, co byste v nich říkali za použití cizího jazyka.
3. Označujte si předměty v domácnosti lepicími papírky s jejich pojmenováním v daném jazyce. Slovíčka tak budete mít pořád na očích.
4. Při čtení knih a poslouchání cizí řeči z médií si postupně zafixujete i správné gramatické vazby a výslovnost.
5. Když si prozpěvujete nějakou písničku, zaměřte se i na slova a zkuste rozluštit, o čem se v té písni zpívá.
6. Procvičování doslovných překladu z cizího jazyka pomáhá rozvoji myšlení v této řeči.
7. Ucelená větná spojení znějí jinak než samostatná slova. Je lepší se učit tyto celky.
8. Po dosažení určitého stupně znalosti je ideální pobyt v prostředí, kde se tímto jazykem hovoří.
9. Výuce cizího jazyka je výhodnější věnovat denně kratší dobu (třeba jen půlhodinu), než delší čas jen jednou týdně.
10. Jestliže začínáte s jazykem už poněkolikáté a zůstáváte pořád u základního učiva, potřebujete něco změnit. Zkuste například jiný typ kurzu, můžete také studium zintenzivnit, případně se přihlásit rovnou na intenzivní pobytový kurz, kdy vás od studia nebude nic a nikdo (práce, rodina, přátelé, záliby) odvádět.
11. Vynecháváte-li hodiny z důvodu pracovního vytížení, vyzkoušejte distanční kurz – například přes komunikační program Skype nebo prostřednictvím on-line služby internetu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Otevírá se GASK - v Čechách ojedinělý koncept galerie

Otevírá se GASK

Již 8. května se pro veřejnost otevře GASK, druhá největší galerie v České republice, která sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované…

Akční letáky