1. Správný pohyb

Energii a zároveň pocit skvělé nálady až euforie dodává takzvaný aerobní pohyb, který navíc posiluje kardiovaskulární systém a pomáhá snižovat nadváhu. To je například jogging, rychlá chůze, běžky, bruslení, plavání, tanec, aerobik… Nikoli však posilování – to sice zpevňuje svaly, ale „nedobíjí“ a nemá efekt ani na shazování kil či zlepšení činnosti srdce a cév.

2. Hormon štěstí

Povzbuzující efekt aerobního pohybu způsobuje endorfin, kterému se přezdívá „hormon štěstí“. Ten se však začne uvolňovat nejdříve po 20 až 30 minutách aerobního pohybu. Optimální je věnovat se mu asi 45 až 60 minut. Déle zase už ne, víc energie se nedostaví, naopak potom začne ubývat.

3. Věnujte si čas

Krátkodobý pocit „vlití nové síly do žil“ a chuti do života získáte už po jedné hodince vhodného sportování. Ale k tomu, aby se z něj stal téměř setrvalý stav, neboli efekt dobití energie byl dlouhodobý, je potřeba věnovat se pohybu pravidelně, a to nejméně třikrát, ale radši pětkrát týdně. Chybí-li čas, může sportování nahradit třeba rychlá chůze nebo jízda na kole místo cesty autem či tramvají.

4. Nepřežeňte to...

Důležité je zvolit správnou intenzitu pohybu – nesmí být ani přehnaná, ani nedostatečná. Přesně ji lze stanovit podle tepové frekvence, ale počítat si při sportování počet tepů za minutu by byla asi otrava. Takže zvolte praktičtější metodu – ta správná míra nastává, pokud se zadýcháte tak, že sice můžete mluvit, ale už ne zpívat. Pokud se nezadýcháte vůbec, je to nanic. A když to přeženete, až se div nedusíte, také je to špatně…

5. Pomalu s rychlým startem

Kdo není na sportování zvyklý, měl by dobu i intenzitu zvyšovat postupně. Nemá smysl se hned na začátku odrovnat a pak všeho nechat. Nejlépe se začíná s nějakým „sparing partnerem“ – může to být životní partner, kamarádka, anebo třeba pes…

6. Vyražte do parku

Pro dodání energie je účinnější pohybovat se na čerstvém vzduchu a denním světle než v uzavřeném fitku nebo doma v obýváku. Vzduch ovšem musí být, pokud možno, co nejméně znečištěný. Takže nesportujte v okolí dálnic nebo rušných křižovatek…

7. Zkoušejte, hledejte

Aby sportování „nabíjelo“, nikoli „ubíjelo“, musí být zábavné. Jakmile pohyb začnete považovat za druh trestu, přestává mít pozitivní význam. Pečlivě proto vybírejte, co je právě pro vás to pravé – zkoušejte a hledejte tak dlouho, až to najdete.

Nezapomeňte: Spojte pohyb se zábavou a dobrodružstvím! Dobít energii můžete i tak, že si dáte pořádně „do těla“. Ale zapomeňte na třífázový trénink. Stačí si vybrat zajímavý sport.