Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak se nezruinovat vánočními nákupy

Jak se nezruinovat vánočními nákupy
Jak se nezruinovat vánočními nákupy
Zdroj: Isifa.com

Vidina hromady dárků pod stromečkem, rozzářených dětských očí nebo jen snaha vyhovět domnělým očekáváním nás mohou často svést k neuváženému utrácení, kterého budete brzy po Novém roce litovat. Jak se tomu vyhnout a pořídit si krásné Vánoce za méně peněz?

Diskutujte: Kolik jste ochotni utratit za dárky?

1. Stanovte si pevný rozpočet. Každému, koho se chystáte obdarovat, přiřaďte pevnou sumu, kterou nepřekročíte. Kromě rozpočtu na dárky si ovšem také stanovte, kolik se chystáte utratit za vánoční výzdobu a za jídlo – právě tady se může skrývat netušená „černá díra“. Aby se vám rozpočet snadněji dodržoval, nechte doma platební karty a vyražte na nákupy pouze s předem odpočítanou hotovostí.

Jak se nezruinovat vánočními nákupy

2. Naplánujte si dárky dřív, než vyrazíte do obchodů. Nedoufejte, že vás na toulkách obchodech něco „cvrnkne do nosu“. To je ten nejsnažší způsob, jak se nechat zlákat k impulzivnímu utrácení. Raději nespoléhejte na okamžitou inspiraci, rozhodněte se už předem, co chcete komu darovat, a potom jděte přímo za svým cílem.

3. Vyhněte se půjčkám. Půjčovat si peníze na vánoční dárky prostě není dobrý nápad. Když už se rozhodnete to udělat, obraťte se pokud možno na svou banku. Můžete využít například kontokorentu, který se ideálně hodí pro překlenutí nedostatku financí, pokud jste schopni jej splatit do tří až čtyř měsíců.

4. Zapojte kreativitu. Vlastnoručně vyrobený vánoční dárek nemusí být zrovna jenom upatlaná vázička z moduritu, kterou jste vyrobili mamince ve třetí třídě. Neselhávající jistotou jsou vlastnoruční gastronomické dárky: domácí zavařeniny, nakládané pikantní dobroty nebo třeba vaječný koňak. Raději ovšem nedávejte jako dárek cukroví, toho má o Vánocích každý dost.

Jak se nezruinovat vánočními nákupy

5. Využijte slevy. Víte o někom, komu budete předávat vánoční dárek až po Novém roce? V tom případě s nákupem dárku nespěchejte a využijte povánočních slev. Téměř s jistotou nakoupíte levněji.

6. Vyhněte se pokušení koupit si něco i pro sebe. Během vánočních nákupů je snadné nechat se zlákat koupit si nějakou drobnost také sobě pro radost. Nechte si to na později: nezapomeňte, že v lednových slevách budete nakupovat s mnohem lehčím srdcem i čistším svědomím.

7. Pořiďte si dva až tři „dárky do foroty“. Mějte doma připravené dva nebo tři dárky „pro všechny případy“, kdybyste náhle museli obdarovat někoho, s kým jste předem nepočítali – například láhev vína nebo kosmetickou drobnost. Vyhnete se tak situacím, kdy vás někdo blízký zaskočí nečekaným dárkem a vy zoufale vyrazíte do obchodů, abyste mu to oplatili.

Jak se nezruinovat vánočními nákupy

8. Darujte svůj čas. Svým blízkým můžete vyrobit osobní „dárkové poukazy“ na hlídání dětí nebo jinou službu, kterou jim můžete nabídnout.

9. Nedávejte peníze. Pokud budete chtít své blízké obdarovat finanční hotovostí, je téměř jisté, že vás to vyjde dráž, než kdybyste jim dárek koupili sami.

10. Kupte jen jeden dárek. Tahle rada se hodí zejména pro velké skupiny přátel a pracovní kolektivy: dohodněte se, že nebude kupovat každý dárek pro každého, ale každý přinese jen jeden „univerzální“ dárek. O jejich rozdělení pak rozhodne náhoda... neboli Ježíšek.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky