Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak se chránit před bleskem?

Jak se chránit před bleskem?
Jak se chránit před bleskem?
Zdroj: Profimedia.cz

Bouřky na konci léta bývají velmi zrádné a intenzivní. Nejenže náhlý příval vody může způsobit povodně, ale také do vás může udeřit blesk...

Pozdní léto nepřináší jen krásné sluneční paprsky, ale i intenzivní bouřky! Nebe plné blesků je sice pro mnohé z nás úžasnou podívanou, ale skýtá též obrovské riziko. Nechejme chvíli mluvit statistiku – blesky zabijí každoročně více než deset Čechů a způsobí kolem třiceti požárů rodinných domů. Každou hodinu přitom zem zasáhne zhruba milion blesků...

KAFE.cz zjistilo: Jak vlastně blesk vzniká?

Je to vlastně silný elektrostatický výboj, který se během bouřky vytvoří v mracích. Doprovází ho silné světlo a hrom – elektřina prudce zahřeje okolní vzduch (až na 30 tisíc stupňů Celsia), což vyprodukuje zahřmění.

Druhy blesků: Vyznáte se v nich?

Blesk letí k zemi rychlostí 160 až 1600 kilometrů a rozeznáváme jich několik druhů:

Čárový blesk – je nejčastějším druhem blesku. Má klikatou, rozvětvenou dráhu, a může udeřit mezi mraky i z mraku do země.

Plošný blesk – vzniká uvnitř mraku, který působí, jakoby náhle vzplanul a vybuchl.

Růžencový blesk – zaměřte se někdy na klasický čárový blesk. Někdy, hned po zablesknutí, uvidíte na jeho dráze cosi, co připomíná perly na šňůře. Zjednodušeně řečeno jde o světelné kuličky v řadě. To je růžencový blesk, který provází extrémně silné zahřmění.

Eliášův oheň – vyskytuje se během silných bouřek a vichřic, připomíná plamínky (doprovází ho světélkování a slabé praskání – proto označení oheň).

Kulový blesk – nejzajímavějších z blesků. Vědci o něm neustále vedou debaty, padají přitom různé teorie. Některé tvrdí, že jde o kousek antihmoty, jiní tipují malou černou díru nebo malé tornádo. Kulový blesk vydává světlo jako žárovka a červeně jiskří. Koule se točí po zemi a ke konci často exploduje.

Jak se chránit před bleskem?

 • Pokud se vám před bouřkou nepodaří uprchnout včas, dejte alespoň na následující rady:
 • Sejděte z kopců a vyvýšených prostranství, nepobývejte na otevřené ploše.
 • Ukryjte se uvnitř budovy s hromosvodem nebo v autě (nedotýkejte se ale ničeho, při zásahu bleskem vůz funguje jako tzv. Faradayova klec).
 • Neschovávejte se pod osamocenými stromy, člověk je vodivější než kmen.
 • Sedněte si na suchou podložku, bude vás to izolovat alespoň od krokového napětí.
 • Přestaňte se rychle pohybovat.

A co dělat, když do někoho uhodí blesk?

 • Důležité je nezmatkovat a okamžitě přivolat lékaře.
 • Přesunout sebe i postiženého na místo, kde nehrozí další zásah bleskem. Zraněného se přitom můžete dotýkat, nic vám nehrozí.
 • Nedejte se zmýlit popáleninami, úder bleskem nemusí být smrtelný. Zraněný je zpravidla v bezvědomí, může mít zástavu dechu. Zjistěte proto, zda dýchá a tluče mu srdíčko – pokud ne, okamžitě zahajte umělé dýchání a masáž srdce.

KAFE.cz zjistilo:

 • Jen 10 % blesků udeří do země. Při bouřce se jimi vyrovnává napětí.
 • Blesky mohou udeřit nejen v létě, ale dokonce i v zimě při sněhových bouřích.
 • Podle výzkumů se na celé planetě vyskytuje až 70 blesků za sekundu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky