Jak poznám, že jsem vyhořela

Jak poznám, že jsem vyhořela

Na začátku bývá obrovské nadšení pro práci. Dobrovolné nezaplacené přesčasy, ochota dělat za druhé. Končí to absolutním vyčerpáním organismu, zničenou psychikou a zdravotními problémy.

Jak sami poznáme, že začínáme „hořet“?
Lehce. Budete na dně svých sil, stranící se lidí, podráždění maličkostmi, cyničtí. Vaším heslem bude: „Každý si pomoz sám!“

Lze o vyhoření mluvit vždy jen v souvislosti s prací, nebo je možné vyhořet i v rodině, partnerském vztahu...?
Vyhořet lze v práci, ve vztazích, naprostým znechucením nefunkční technikou (tady by se dalo mluvit o technostresu). Dřív bylo vyhoření přisuzováno jen profesím, které se zabývají člověkem, dnes víme, že při dlouhodobém tlaku může i počítačový expert dospět do stadia beznaděje a rozmlátit svůj stávkující počítač v záchvatu zuřivosti, že není možné problém vyřešit.

Dají se nějak definovat lidé, jejich povaha, kteří jsou ohrožení vyhořením víc než ostatní?
V první řadě jsou to idealisté, kteří si myslí, že změní svět. Pak dříči, kteří táhnou svůj přetěžký balvan nahoru znovu a znovu, až do totálního vyčerpání. Dále lidé, kteří prahnou po úspěchu, s vizí, že budou pro svět významní. Když neobstojí, mohou se uzavřít před světem a začít propagovat askezi, nebo se naopak utápět v alkoholu.

Hrozí u vyhoření recidiva? Jak brzy?
Vyhoření je možné chápat jako určité oslabení duševní imunity člověka. Pokud byla už jednou narušená, je terén zranitelnější a vyhoření se může opakovat. Stačí nové vhodné podmínky. Ale útěchou nám může být, že moudrý člověk se po jednom propadu poučí a začne svou psychiku otužovat, případně se bude snažit ovlivnit podmínky, které by mohly vyhoření vyvolat.

Známé vyhořelé tváře

  • Herečku a zpěvačku Rosie O'Donnellovou dlouho trápily deprese, které ji zachvátily, když přestala stíhat množství pracovních nabídek. 
  • Zpěvačka Mariah Carey před několika lety zkolabovala z přemíry práce a strávila dva týdny v nemocnici.
  • Herec Ben Affleck je pořádný perfekcionista. Nezvládal pracovní nápor, tak začal pít a pak se zhroutil.
  • Hvězda upírské ságy Twilight herec Robert Pattinson o sobě nedávno do magazínu Vanity Fair prozradil: „Nevím, co se to se mnou děje. Mozek mi nějak přestává pracovat...“ Že by další vyhořelá hvězda na obzoru?

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Jiřina Bohdalová 
  • Vaječné hody 
  • Smích není nepřítel sexu
  • A mnoho dalších témat
  • Předplatné Vlasty

Vlasta

Tip KAFE.cz

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Vlasta.

čtenářů si právě čte tento článek