V posledních letech je henna velkým hitem. Vozíme si ji hlavně z letních dovolených, ale stále častěji si ji pořizujeme i v tuzemských salónech krásy. Kafe.cz vám dnes ukáže, jak se hennou zkrášlit v pohodlí domova jen za cenu nákladů!
Kafe.cz zjistilo
Pár zajímavostí o henně
- Henna je jedním z nejstarších přírodních barviv na světě. Používala se už ve starém Egyptě a zkrášlovala se jí třeba královna Nefertiti.
- Základní surovinou pro výrobu barviva jsou keře rodu Lawsonia, které najdete v Arábii, Egyptě, Indii – prostě v suchých a horkých oblastech. Keře dorůstají výšky až pěti šesti metrů.
- Henna se vyrábí z podlouhlých hladkých listů keřů Lawsonia. Listy se suší a drtí, čímž se z nich získává prášek zelené barvy. Když ho smícháte s horkou vodou, dostanete barvivo mahagonového odstínu.
Pozor na černou hennu
V některých salónech a hlavně u pouličních „tatérů“ se můžete setkat s tzv. černou hennou. K dosažení černé barvy (a k prodloužení její trvanlivosti na kůži, protože zbarvení hennou je vždy dočasné) se často používají syntetická barviva a minerály. Mnohé z těchto přísad způsobují alergické reakce! Hlavní hygienik proto už před časem varoval před černou hennou.
Co způsobuje: těžké alergické reakce provázené dlouhodobým poškozením zdraví (trvalé poškození kůže, alergický zánět kůže, či různé kombinované alergické reakce). První příznaky se projevují zpravidla po několika (3 až 12) dnech.
Jak namíchat a používat hennu
Do rozmíchané henny přidejte citrónovou šťávu a cukr.
Míchejte tak dlouho, dokud směs nebude mít konzistenci zubní pasty. Pak přikryjte a nechte ustát, dokud směs nezačne hnědnout.
Vložte směs do sáčku špičatého tvaru a odstřihněte špičku. Pak nanášejte se směsí vody a lepidla na papír.
Zakryjte ubrouskem a pak obalte plastickou fólií.
Natáhněte si na ruku ponožku. Po stanoveném čase odstraňte zábal a otřete štětcem zbytky henny.