Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak na první příkrmy

Zdroj: Profimedia.cz

Nejpozději okolo šestého měsíce věku dítěte je načase začít s přikrmováním. Co miminku podávat a jakým potravinám se raději vyhnout?

I když je vaše dítě plně kojeno, v době okolo půl roku mu již mateřské mléko zcela nestačí. Miminko se více pohybuje, roste jako z vody, a tak je čas začít ho pozvolna seznamovat s dalšími potravinami. Pokud však dítě kojeno není nebo mu mléko již nestačí, je možné začít podávat příkrmy již od ukončeného 4. měsíce. Vždycky je však lépe začít až po poradě s pediatrem.

Kojenecké příkrmy – jaké zvolit potraviny?

Nemléčná strava má být dostatečně bohatá a racionální. Při sestavování jídelníčku je dobré vycházet z typických potravin pro zemi, kde žijete. Minimálně do jednoho roku věku proto nepodávejte výrobky ze soji, s kokosem, citrusové ovoce. Kojencům jídlo rozhodně nepřisolujte ani nekořeňte. Příkrmy můžete připravovat doma, denně čerstvé nebo koupit hotové. Lahvičky z obchodu mají vyvážené složení, splňují vysoké nároky na postup přípravy i na kvalitu surovin. Jejich nevýhodou je vysoká cena.

Přikrmování

Kafe.cz zjistilo:

Zapomeňte na rady babiček. Budete-li dítěti podávat omáčky, knedlíky, čokoládu a podobné potraviny, můžete mu zadělat na pozdější rozvoj civilizačních chorob jako je cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak.

První lžička – s chutí do toho!

Zelenina: ukončený 4. – 6. měsíc

Začněte zeleninou. Uvařte a poté rozmixujte zeleninu, zpočátku pouze jeden druh (mrkev, brambor, květák, brokolice). Zeleninu vařte v kojenecké vodě a nijak ji neochucujte. Postupně kombinujte různé druhy zeleniny. Když dítě dobře polyká, mixujte uvařenou zeleninu více nahrubo, nakonec ji stačí jen rozmačkat vidličkou.

Kafe.cz zjistilo:

  • U nás se obvykle začíná mrkví. Poté následuje brambor, květák či brokolice.
  • Při zavádění příkrmů je třeba dodržovat třídenní odstup, tj. první tři dny podávat jen mrkev, další tři dny bramboru apod. To je důležité proto, aby se odhalila případná alergie na určitou potravinu. Vyzkoušené druhy zeleniny pak můžete vzájemně kombinovat.

Ovoce: ukončený 5. – 7. měsíc

Jakmile dítě začne bez problémů jíst polední zeleninu, začněte podávat ovoce, a to dopoledne a odpoledne. Zpočátku je mixujte, poté stačí pouze rozmačkat, od osmého měsíce může dítě měkké kousky dostávat do ručičky a samo kousat. Začínejte opět s jednotlivými druhy, abyste měla možnost odhalit případné alergie na konkrétní potravinu.

Přikrmování

Tip Kafe.cz

Pokud chcete mít jistotu, že koupené ovoce není nijak závadné, vyzkoušejte hotové příkrmy. Vždy však pozorně čtěte etikety, kupujte pouze nepřislazované a nejlépe takové, které obsahují 100 % ovoce (např. Hami 100 % ovoce – dříve Frutapura).

Jak na další příkrmy

Obilné kaše

V obchodě je téměř nepřeberné množství instantních kaší od mnoha výrobců. Začínejte vždy těmi bezlepkovými (rýžová, kukuřičná). Zhruba od osmého měsíce můžete podávat i kaše s lepkovými obilovinami, ale pozor, máte-li celiakii v rodině, počkejte s lepkem raději až do jednoho roku věku nebo se poraďte s lékařem. Rozhodně dodržujte bezlepkovou dietu v tom případě, objevil-li se u miminka atopický ekzém.

Kafe.cz zjistilo:

Názory lékařů na podávání lepku se různí. Podle nejnovějších studií se doporučuje lepek dlouho neodkládat, protože se tím riziko alergie na něj může naopak zvýšit. Američané dokonce doporučují zavádět lepek mezi 4. a 6. měsícem, u nás se většinou doporučuje nejdříve po ukončeném 6. měsíci.

Maso

Po zavedení zeleninových příkrmů je čas miminku jídelníček obohatit o maso. Kupujte čerstvé a libové. Přednost dávejte drůbežímu. Zpočátku se kousek masa uvaří a rozmixuje v polévce a maso-zeleninových kašičkách. Později ho stačí nahrubo namlít nebo nakrájet na kousíčky a podávat s brambory, rýží, nebo nevaječnými těstovinami.

Kafe.cz zjistilo:

V počátcích zavádění příkrmů doporučují lékaři dodržovat tzv. 3 K – tedy kuřecí, králičí a krůtí maso. Později můžete přidat hovězí, jehněčí a telecí. S masem rybím a vepřovým vyčkejte až do roku věku.

Vajíčka

Dětem do jednoho roku vajíčka nepodávejte, pouze žloutek do polévky, a to jen jednou za týden. S vaječným bílkem vyčkejte do prvních narozenin.

Pečivo

Není-li vaše dítě alergik nebo potencionální alergik, může pečivo žužlat či kousat asi od 9. měsíců. U alergických dětí počkejte s lepkem minimálně do roku věku.

Kafe.cz zjistilo:

První narozeniny: Co jíst?

Roční dítě už by mělo umět rozžvýkat a rozkousat menší kousky, jíst vsedě. Některé děti už se slušně ohánějí lžící. Strava v roce věku je už přibližně stejná jako strava batolat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak předcházet domácím úrazům

Myslíte si, že doma jste v bezpečí a nemůže se vám tam nic stát? Tak to jste na omylu. Úrazů hrozí víc, než si myslíte. Jak se zranění v domácnosti…

Akční letáky