Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak létat levně?

Zdroj: Profimedia.cz

Podzimní slevy u leteckých společností jsou mnohem výraznější než v předchozích letech a nízké ceny letenek dávno přestaly být doménou low cost dopravců. Jak na to? Čtěte.

Ještě před čtvrt rokem se cena ropy jevila jako největší nepřítel dalšího rozvoje osobní letecké dopravy. Dnes se kombinace ekonomické krize a tradičně slabšího zimního období jeví jako mnohem důležitější příčina snížené poptávky po létání. Podzimní slevy u leteckých společností jsou tak výraznější než v předchozích letech a nízké ceny letenek dávno přestaly být doménou low cost dopravců. Na druhý konec světa (a zpět) se tak dostanete za 16 000 Kč, včetně zavazadel, s nárokem na peněžní kompenzaci v případě zrušení letu a s plným servisem na palubě.

Jak a kdy takovou nabídku získat?

Pro nákup levné letenky stále více platí pravidlo - čím dříve, tím levněji. Rozdíl mezi dobou nákupu a odletu se stále více prodlužuje. Zejména v zimním období (u letenek nízká sezóna trvá od října do března, s výjimkou Vánoc, popř. Velikonoc) se letecké společnosti předhánějí v tom, jak nabídnout nejnižší celkovou cenu. Typickou destinací je např. New York nebo Los Angeles, ale i některé asijské destinace.

Pokud rezervujete on-line, tak jednoznačně požadujte celkovou cenu letenky již v prvním kroku. Je to od 1. 11. 2008 již povinnost každé letecké společnosti dle nařízení EU a solidní cestovní kanceláře by neměly zůstávat pozadu. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením typu letenka za korunu, poplatky ale 1 600,- Kč za jednu osobu. Některé servery nabízejí celkovou cenu automaticky, např. www.poctiveletenky.cz. Specializovaná agentura nebo cestovní kancelář je nejlepším řešením v případě, že vás čeká složitější cesta, potřebujete kromě letenky zařídit i jiné služby nebo prostě nemáte čas surfovat na internetu.

Cestujícímu je nabízen odlet za 3 i více měsíců, s pevnou rezervací a za fixní cenu, která se již po vystavení letenky nezmění, na rozdíl od pouhé rezervace. Úspora na jedné zpáteční letence např. do Thajska tak může být až 10 000 Kč. Zejména u asijských leteckých společností tak získáte i v ekonomické třídě kvalitní služby za více než přijatelnou cenu. Ideální je, když se tento levný tarif dá za poplatek změnit, můžete pak posunout dobu své dovolené bez nutnosti letenky stornovat.

Pro cestující, kteří se obávají včasného nákupu, je tu několik druhů cestovního pojištění včetně pojištění proti stornu letenky. A navíc, i když je letenka nevratná, tak to znamená, že se ve většině případů vracejí uhrazené letištní poplatky a jiné taxy. Nárokovat tak můžete podstatnou část z uhrazené ceny, někdy více než 50 %. Nerefundovatelnou část ceny pak můžete nárokovat na pojišťovně v případě nemoci a jiných nepříjemných událostí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky