Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak chránit oči při práci na zahrádce

Zdroj: Profimedia.cz

Jarní a letní sezona pro vášnivé zahrádkáře znamená nejen radost, ale také mnohá nebezpečí.

Zatímco drobné oděrky či řezné rány se poměrně rychle zacelí, při práci hrozí také nebezpečí nepříjemných poranění očí. Proto je potřeba při práci na zahrádce oči chránit.

KAFE.cz zjistilo:

  • Jarní a letní práce jsou spojeny s prostřihem, sázením, přihnojováním - nic příjemného pro oči.
  • K poranění očí často dochází mechanicky, ale i chemicky.
  • Jednoduchá pomůcka - kvalitní ochranné brýle přitom mohou většině poranění zabránit nebo alespoň omezit případné následky.
  • Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky (například při drcení odpadu).
  • Stejně nepříjemný může být prach či poletující zrnka zeminy v oku.
  • Ještě závažnější je pak zcela jistě zasažení očí např. chemickým postřikem, při míchání hnojiv nebo prostředků na hudební hmyzu.

"Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti okamžitě navštívit oční pohotovost,“ říká specialista z oboru oftalmologie MUDr. Petr Novák z nemocnice Na Homolce a Refrakčního centra Praha.

Tip KAFE.cz

Dr. Novák dále poukazuje na to, že je třeba seznámit se s tím, zda rostliny, s nimiž zacházíme, jsou či nejsou toxické. V žádném případě pak není dobré si potřísněnýma rukama utírat tvář nebo mnout si oči.

Nebezpečí může hrozit i při zastřihování rostlin – nebezpečím není jen odlétnutí třísky či trnu do oka, ale i možnost poleptání rostlinnými šťávami. Neopatrnost při takové činnosti může znamenat nejen několik týdnů pracovní neschopnosti, ale také nebezpečí trvalých následků, jež je nutné řešit operací.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky