Adventní věnec by měl mít čtyři svíčky, aby mohl plnit svou funkci, na tom se jistě shodneme. Ale zbytek už je v dnešní době čistě na vás, nemusíte se řídit žádnými pravidly, záleží pouze na vašem vkusu a kreativitě.

Korpus věnce můžete použít nejen tradiční chvojový, ale také proutěný nebo šiškový, všechny si můžete nejen koupit a pak dozdobit, ale i sami vyrobit. Milovnice pletení si mohou koupený polystyrenový korpus dokonce oplést a vytvořit tak adventní věnec pletený. Ten může být s vánočním vzorem, který stačí doplnit svíčkami, případně jednobarevný, který přímo vybízí k individuálnímu dozdobení. Takový originální věnec vám navíc rozhodně vydrží i na další Vánoce! Zdatné pekařky zase mohou upéct adventní věnec z perníkového těsta. Ten sice do dalších Vánoc nevydrží, ani si na něm nepochutnáte, ale ozdobený tradiční bílou polevou udělá skutečnou parádu.

Styl vašeho věnce si můžete přizpůsobit svému vkusu i bytu – může být rustikální, přírodní, nebo naopak skleněný a třpytivý, minimalistický i opulentní. Co se barevnosti týče, nemusíte se držet jen tradičních fialových tónů, oblíbené červené a zlaté nebo slavnostní bílé evokující zasněžené zimní střechy, ale můžete věnec vytvořit v jakýchkoliv barevných odstínech. Ozdoby mohou být látkové i filcové, skleněné nebo i porcelánové, ale také přírodní, z této kategorie jsou nejoblíbenější různé suché plody, větvičky, skořápky, listy nebo koření. Přírodniny i skleněné drobnosti se také dají vhodně zkombinovat.

Dokonce není nutné používat ani korpus ve tvaru věnce, ale k výrobě adventního aranžmá můžete využít třeba sváteční podnos nebo talíř. Na ten postavte čtyři svíčky, raději širší, aby byla zaručena potřebná stabilita, a dozdobte vánočními dekoracemi, stužkami nebo přírodninami dle chuti. Zajímavé jsou také rozličné retro pečicí formy, které můžete různě vyplnit, ozdobit a osadit čtyřmi svíčkami, tentokrát spíše štíhlejšího tvaru. Jednotlivé svíčky také můžete připevnit například do malých formiček na pečení a udělat z nich libovolné aranžmá, dozdobené vánočními dekoracemi. Totéž lze udělat i s malými plecháčky, do každého umístíme svíčku a přizdobíme ve vánočním duchu.

Ti, kdo mají rádi přírodní styl, mohou stejným způsobem využít třeba hliněný květináč. Každou svíčku lze také upevnit do samostatného malého květináčku. Doladit to můžete oblázky, mechem, různými barevnými plody, například jeřabinami, které najdete při podzimní procházce. Krásně vypadají, a navíc nádherně voní svíčky z včelího vosku, jejichž přírodní žlutá barva bude pěkně ladit se zemitým květináčem. Svíčky s patřičnou přízdobou můžete také umístit na plát odřezaný z dřevěného špalku, který kromě rustikálního vzhledu obohatí váš byt o příjemnou vůni čerstvého dřeva.