Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Horolezectví: Nebezpečí pro dítě nebo vhodný sport?

Zdroj: Profimedia.cz

Sami jste aktivní horolezci a mimo sezónu se chodíte udržovat na umělou lezeckou stěnu? Víte jaká úskalí to přináší – v prvé řadě je to sport dosti náročný a trochu nebezpečný, obzvláště praktikujete-li jej na horách a skalách. Chtěli byste k tomu vést i vaše dítě, ale podvědomí vám říká, že existují přece i bezpečnější sporty... Co s tím?

Existují kurzy

Pokud se rozhodnete pro to, aby dítko šlo ve vašich šlépějích (a má o lezení hlavně zájem!), můžete jej přihlásit do kurzů pro začátečníky. Takovéto kurzy jsou určené i pro děti od mladšího školního věku. Kategorie se obvykle dělí dle věku a to do kategorií »do 10let« a »od 11 do 15let«. Jejich cena se pohybuje buďto hodinově (od 100 Kč/hodinu nebo pravidelné celoroční trénování kolem 2500 Kč).

Z čeho lze vybírat?

Tréninkové lezení se rozděluje na různé druhy. Jedním je klasické lezení na výškové stěně, kde probíhá jištění za pomocí lana a jiných horolezeckých pomůcek, dalším je např. tzv. »bouldering«, zde jde o lezení na nízké stěně tzv. »bez jištění« s dopadem do měkkých žíněnek.

Zdroj: Profimedia.cz

Proč raději kurz než hned reálná stěna?

Mělo by nám jít především o to, aby dítě mělo nějakou pohybovou aktivitu a zaplnilo tak částečně svůj volný čas. Malé děti se učí lézt napřed na umělých stěnách, protože je to pro ně vhodné jak z hledisky fyzického vývoje, tak z hlediska vývoje psychického. Naučí se, jak se správně obléci, jak správně uvázat pevný uzel, naučí se lézt a slaňovat, posílí své svaly a v neposlední řadě zažijí i spoustu legrace v týmu.

Zodpovědnost především

Děti se ovšem díky tomuto náročnému sportu naučí nejen základy lezení a »horolezení« teoreticky a prakticky. Starší děti si vyzkouší, jaké to je, když »jistí« jeden druhého, a kdy mají za někoho jiného zodpovědnost. To je velmi důležitý faktor, protože se tak dítě učí mimo jiné i nesobeckosti.

Zdroj: Profimedia.cz

O prázdninách hurá na lezecký tábor

Pokud děti u tohoto koníčku zůstanou, mají zajištěnou zábavu i na prázdniny. Tyto kurzy (nebo leckteré dobré lezecké kluby) též pořádají dětské tábory. Velikou výhodou je, že děti jedou na tábor s tím, koho z kroužku znají a také již vědí, o co na táboře půjde. Nemusejí mít strach z táborových programů, o kterých předem nic nevědí.

Pro chlapce i dívky

Nutno podotknout, že tento koníček je vhodný jak pro chlapce, tak i pro dívky. A pokud právě nevíte, jakou mimoškolní aktivitu vašemu dítěti navrhnout, zkuste toto. Rozhodně se jedná o sport, který je zajímavý a může být pro děti i velmi přitažlivý. Za nějaký čas se tak budete moci vydat na hory i spolu a z vašeho klučíka nebo holčičky už se budou moci stát zkušení horolezci. Váš strach se pouze tím, že vaše dítko absolvuje kurz, nezmenší, ale můžete si být jisti, že jste pro ně udělali v dané možnosti to nejlepší.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky