Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hit: Retro cedule

Retro cedule
Retro cedule
Zdroj: archiv Mojereklama.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (5)

V poslední době se začínají na pultech obchodů opět objevovat věci z nedávné minulosti. Hitem mezi domácími doplňky se staly smaltované cedule.

Existuje spoustu internetových i kamenných obchodů, které se specializují na prodej retro věcí. Dnes si s námi můžete zavzpomínat nad plechovými a smaltovanými cedulemi nejen z naší země, ale i ze zakázaného zahraničí....

Smalt: Jak smaltování začalo

Tušíte, co je vlastně smalt? Zjednodušeně řečeno je to sklovina (směs speciálních písků a dalších přísad), která se při vysoké teplotě natahuje na podkladový materiál, dnes zpravidla na kov. Na předmětu vytvoří hladký lesklý povlak, který přečká i stovky let. Smaltování znali a ovládali už staří Číňané, do Evropy byla tato technologie ochrany předmětů přinesena někdy kolem šestého století našeho letopočtu.

Zajímavost KAFE.cz:

Věděla jste, že prvními posmaltovanými předměty u nás byly české korunovační klenoty (svatováclavská koruna) a kříž Přemysla Otakara II.? Pro smaltované cedule byl přelomový důležitý rok 1770. Tehdejší rakousko-uherská panovnice Marie Terezie tehdy vydala patent, který nařizoval povinné označování domů. Jenže smalt si tehdy mohli dovolit jen bohatší měšťané, a tak venkovská stavení bývala zpravidla jen popsaná křídou.

Vzpomínka KAFE.cz: Plastický zázrak z NDR

Kdo by neznal tento praktický, jednoduchý a užitečný vůz s velkými okny a prostorným vnitřkem? Víte, že má přezdívku BMV (bakelitové motorové vozidlo)?

Retro Retro Zdroj: archiv Mojereklama.cz

Hromadné smaltování

Ve velkém se u nás začalo smaltovat v polovině 19. století. Smaltovaly se zejména nádoby na vodu a nádobí, protože lépe odolávalo rzi. Postupně se přecházelo ke smaltování van, kýblů a dalších předmětů. A vznikaly i první reklamní cedule. Nové technologie umožňovaly i velkorysé zdobení keramickými barvami – bylo možné vytvořit v podstatě jakýkoliv vzor či nápis. Smalt dobře odolává povětrnostním vlivům a slunečnímu záření. Reklamní štíty a cedule tedy pod širým nebem vydržely velmi dlouhou dobu a nebylo třeba je stále obměňovat. Takže živnostníci díky smaltu vlastně šetřili...

Tipy KAFE.cz: Kde nakupovat Retro

retroobchod.cz
retroworld.cz
icedule.cz
doparu.cz,
smaltova-tupesy.cz
saruman.cz

» Retro fotogalerie» Přidat fotku

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU