Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Narození Taylora bylo pro rodiče šokem, tohle nikdo nečekal

Gavina chrání rodina i domácí mazlíčci.
Gavina chrání rodina i domácí mazlíčci.
Zdroj: Instagram
Gavina chrání rodina i domácí mazlíčci.

Osmiletý Taylor trpí od svého narození patologickým zvětšením lymfatických uzlin v oblasti krku, tzv. krční lymfadenopatií. Taylor je velmi živé, bystré a učenlivé dítě, jeho nemoc mu však brání plnohodnotně prožít dětství.

Nemoc se u něj projevila záhy po narození, zvětšený krk, četné uzliny, vystouplé struktury na krku nenasvědčovaly nic dobrého. Rodiče odvezli Taylora ihned do nemocnice, kde podstoupil sérii vyšetření. Verdikt lékařů zazněl brzy, Taylor trpí cystickým hygromem, neboli cystickým lymfangiomem krku.

Onemocnění se projevuje mnohočetnými, respektive mnoholožiskovými polycystickými útvary tvořenými četnými lymfatickými prostory s cystami obsahující čirou, někdy jantarově zbarvenou tekutinou. Incidence tohoto onemocnění (tedy počet nových případů za rok) je 1 na 12 000 porodů. Až 65 % onemocnění je identifikováno již při narození, což byl i Taylorův případ. U ostatních dětí je onemocnění diagnostikováno až ke konci druhého roku života.

Leckdo si řekne, že se na první pohled nejedná o vážné onemocnění a určitě lze nevzhledné cysty chirurgicky odstranit. Opak je však pravdou. Cysty se nalézají v těsné blízkostí kapilárního a žilního systému, stačí opravdu nepatrné poškození a dojde ke krvácení, které může mít pro novorozence fatální následky. Taylor má cysty lokalizovány nejen na krku, ale také v podpažních uzlinách. Vzhledem k lokalizaci nelze u něj cysty odstranit chirurgicky. Lékaři tedy zvolili konzervativní léčbu a tak Taylor nejprve podstoupil injekční léčbu speciálním roztokem, který přilehlé kapilární a žilní pleteně sklerotizují. Znamená to, že do rozšířených žilních pletenců se vstříkne látka, která vyvolá lokální chemické poškození a zánět. Jeho následkem dojde ke slepení žilních stěn a dojde k uzávěru.

Cysty se však plní stále, proto Taylor dochází na odsávání tekutiny, které cysty pravidelně zaplňují. Tento zákrok je docela nepříjemný a traumatizující. Taylor má také problémy s polykáním a dýcháním. Polknutí většího sousta je pro něj velmi bolestivé. Soustavná péče jeho matky je pro něj nezbytná. I přes zdravotní omezení se začlenil do kolektivu, podniká s rodiči dlouhé procházky, jezdí na výlety, hraje basketbal a má kolem sebe spoustu kamarádů, kteří vnímají Taylora takového, jaký je.

Přes soustavnou péči rodičů a lékařů není jasné, jak se bude nemoc vyvíjet dál. Veškerá vyšetření a testy, které Taylorova matka v graviditě podstoupila, neprokázaly žádnou odchylku. O to větší šok následoval po narození. I z tohoto důvodu už rodiče Taylora druhého potomka nechtěli a věnují se pouze péči o svého jediného syna.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky