Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Finance na háku: Nebuďte otrokem hypotéky

Finance na háku: Nejste otrokem hypotéky?
Finance na háku: Nejste otrokem hypotéky?
Zdroj: Thinkstock

Většina z nás rozmýšlí, zda platit nájem někomu cizímu vlastně do kapsy, nebo si pořídit vlastní bydlení. A tak se upisujeme bankám v průměru na 30 let a domov si pořizujeme na hypotéku. Jenže často nemyslíme na to, že tíhu pravidelných měsíčních splátek hypotečního úvěru pocítí nejen náš rodinný rozpočet, ale také naše psychika.

Nikdy nevíme, jestli budeme moci splácet celých 30 let a často po několika letech nebo když se objeví problém, upadáme do depresí, jestli budeme moci hypotéku splácet. Navíc se často také pod tlakem a touhou bydlet ve vlastním upíšeme hypotéce, která pro nás nemusí být až tak výhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát. K tomu se mohou i ve vztahu objevit problémy, protože vidina „musíme splácet“ visí nad rodinou jako Damoklův meč. Partneři tak tráví volný čas většinou v práci a na sebe už nemají tolik čas. „Když jsme s manželem dostali od banky hypotéku, byla jsem šťastná, protože jsme si mohli pořídit domek za Prahou, o jakém jsem vždycky snila,“ vypráví dvaatřicetiletá Tereza. „Jenže od té doby se náš život změnil. Manžel tráví mnohem víc času v práci a vidím na něm, že je stále ve stresu. Když se loni u nich ve firmě propouštělo, chodil domů tak vynervovaný, že s ním vůbec nebyla řeč. A já? Dřív jsem uvažovala o tom, že bych dala výpověď v kanceláři, kde pracuji, a zkusila si otevřít internetový obchod. Ale teď to vůbec nepřipadá v úvahu. Kvůli hypotéce si nemůžeme dovolit riskovat.“ Ale musí to tak být? Musíme být otroky hypotéky, nebo můžeme narazit na opravdu výhodnou nabídku a trochu si ulevit?

Znají to tisíce lidí

Stejný pocit, jako má Tereza, v různých podobách znají tisíce lidí, kteří si v Česku každoročně berou hypotéku. Přestože si splátky nechají spočítat tak, aby je jejich rodinný rozpočet unesl, nová zodpovědnost na ně dolehne jako těžký batoh, který s sebou vláčejí dennodenně na každém kroku. Představa ztráty zaměstnání se v tomto světle jeví jako naprostá katastrofa. Rodina by přece přišla o střechu nad hlavou! Mnozí se v této situaci začnou chovat jinak než dřív a v práci hrají na jistotu. Někteří lidé se také kvůli hypotéce už preventivně vzdávají svých snů, které by podle jejich názoru mohly ohrozit pravidelnost měsíčních splátek - ať už jde o plány na založení vlastní firmy, práci na volné noze nebo třeba několikaměsíční cestu do ciziny. Podle psychologů je nejdůležitější už při rozhodování o úvěru realisticky zvážit svůj životní styl a samozřejmě nepodléhat přehnanému optimismu. A proto se neunáhlete a tento vážný krok zvažte a porozhlédněte se po všech nabídkách hypotečních úvěrů na trhu. A to ať jde o novou hypotéku, nebo tu stávající chcete refinancovat.

Hypotéka jako pozitivum pro vztah

Americký psychoterapeut Michael Brickey, který se zabýval poradenstvím klientům krachujících bank v době finanční krize, však upozorňuje na to, že hypotéka může mít i jistý pozitivní dopad na partnerský život: „Většina dvojic, s nimiž jsem se setkal, se pod tíhou hypotéky spíše stmelila. Lidé, kteří mají hypotéku, si také mnohem častěji rozmyslí rozvod. Řekl bych, že hypotéka je od něj dokonce odradí spolehlivěji než fakt, že spolu mají děti.“ Ostatně, není divu: dluhy jsou jedna z věcí, která se ve dvou opravdu lépe táhne.

Mohlo by vás také zajímat: Jak ušetřit za topení?

A co půjčky?

Blíží se Vánoce a nemálo z nás prázdno v peněžence řeší menším či větším úvěrem. Ostatně důkazem toho jsou čísla za loňský rok. Loni dva měsíce před Vánocemi zaznamenaly banky a úvěrové společnosti větší nárůst zájmu o spotřebitelské a hotovostní úvěry. Zájem byl zhruba o 20 % vyšší než kdykoli jindy v roce. Češi si tak pořizují dárky na dluh a zdá se, že tento trend nás nemine ani letos. Ale pozor! Půjčka je vždycky riziko, tak se nejdřív zamyslete, než se rozhodnete ji takzvaně odkliknout. Pokud už teď víte, že je to jediná možnost, pak alespoň dodržujte tři následující body. Vybírejte obezřetně zprostředkovatele úvěru, spočítejte si, na co máte, a srovnávejte nabídky. Třeba na této úvěrové kalkulačce

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky