Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Finance na háku: Jak ušetřit za topení

Finance na háku: Přichází zima! Už jste se připravili?
Finance na háku: Přichází zima! Už jste se připravili?
Zdroj: Thinkstock

Málokdo už letos nezačal topit. Babí léto se u nás moc neohřálo a rovnou nastoupily ranní mrazíky, mlhavé počasí a sychravý podzim. A bude hůř! Topná sezona bude dlouhá. Víte ale, že se můžete zahřát a přitom ušetřit?

Média jsou plná informací o změnách cen energií, které přinese rok 2014. Energetický Regulátor ERU (Energetický regulační úřad) tlačí na snížení poplatků za distribuce s cílem snížit náklady na energie. V následujícím roce tak můžeme očekávat, že ceny plynu i elektřiny poklesnou. U zemního plynu dojde ke zlevnění ceny distribuce až o 5 %, což představuje úsporu v řádech stovek korun. V případě elektřiny se Češi mohou připravit na ještě větší úsporu, jelikož cena silové elektřiny klesne o 10 – 15 %, to stejné se očekává i od cen za distribuci. A to už není zanedbatelná částka, že?

Změňte to a neprohloupíte

Topná sezona se pomalu rozjíždí, a tak je čas na změnu dodavatele energií. Provozní náklady na domácnost jsou nejdražší právě v zimních měsících a tak jestliže nechcete v novém roce umrznout, změňte dodavatele energií právě teď. Celý proces převodu totiž trvá 3 až 4 měsíce. Abyste se mohli jako rodina správně rozhodnout, je potřeba mít nějaké porovnání. Podívejte se na náš příklad: rodinný dům na jižní Moravě se spotřebou 20 MWh plynu ušetří změnou dodavatele až 5 366 Kč ročně. Porovnejte stávající ceny vašeho dodavatele plynu s ostatními na energetické kalkulačce. Úspory mohou dosahovat i řádů tisíců korun.

Dvakrát měř, jednou řež

Jakmile jeden dodavatel energií oznámí zlevňování, na jeho nabídku téměř okamžitě reaguje i jeho konkurence. Proto je potřeba neunáhlit se, porozhlédnout se napříč různými dodavateli a jejich nabídky porovnat. Možná se budete divit, jak se liší nabídky cen elektřiny jednotlivých dodavatelů. Stejně tak může být mylný dojem, že nejnižší ceny vám bude vždy nabízet jen dodavatel. Zprostředkovatelé, jako je třeba srovnávač Sfinance.cz, mohou dosáhnout na ještě výhodnější ceny díky tomu, že mají v rámci svého postavení vyjednané speciální ceníky, mohou také využívat různých akcí a doplňkových slev.

Další tipy Kafe.cz

Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, pak se zaměřte:

  • na délku výpovědní lhůty – ta bývá většinou 3 měsíce
  • chtějte smlouvu na dobu neurčitou – s tou máte jistotu, že budete moci smluvní vztah kdykoli ukončit a přejít k výhodnějšímu dodavateli
  • pozor si dejte na uzávěrku nových klientů daného dodavatele – zpravidla bývá ke 20. dni v měsíci
  • máte-li smlouvu na dobu určitou, zjistěte si dvě základní věci – do jakého data jste jako klienti vázáni a jak máte nastavenou délku výpovědní lhůty
  • její délka se pohybuje od jednoho do tří měsíců – často se nevyplatí podmínky smlouvy na dobu určitou porušit, protože se můžete vystavit riziku, že budete platit až několikatisícovou pokutu

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak opravdu ušetřit při vaření

Jak opravdu ušetřit při vaření

Ceny potravin stále rostou, v krizi podle statistik národ na jídle začal hodně šetřit. Víme, jak vařit chutná jídla a nezruinovat rodinný rozpočet.

Akční letáky