Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pro každou maminku je její dítě to nejkrásnější. Nejinak je tomu i s Felicity!

Felicity žije s Downovým syndromem
Felicity žije s Downovým syndromem
Zdroj: Instagram
Felicity žije s Downovým syndromem

Downův syndrom není radno brát na lehkou váhu. Dělí se na několik stádií a život s najzávažnější formou je velmi složitý pro samo dítě i rodiče. V drtivé většině případů ale stačí jen neustálý pocit lásky!

Downův syndrom

Downův syndrom je "nejobvyklejší" vrozená chromozomální anomálie. Dochází k ní nejčastěji při splynutí vajíčka a spermie, kdy hned v prvotní buňce zůstane chromozom navíc a každá další buňka pak pokračuje v dělení již s touto vadou. V případě Downova syndromu přebývá 21. chromozom.

Downův syndrom je považován za genetickou náhodu. Žádná země, národ, etnikum ani sociálně-ekonomická třída není vyčleněná nebo naopak ohrožená víc. Důvod této odchylky se doposud nepodařilo vypátrat ani uspokojivě vysvětlit, natož mu předejít. Je však prokázáno, že nic, co rodiče učinili před nebo v průběhu těhotenství, nemá za následek narození dítěte s Downovým syndromem a nemusí vinu hledat u sebe. Je to zkrátka čistě náhodný jev a nešťasná loterie, kdy jedinou spojkou může být vyšší věk budoucích rodičů.

Mimo standard

Děti s Downovým syndromem se oproti svým vrstevníkům častěji potýkají s některými zdravotními komplikacemi:

  • srdeční vady
  • zhoršená funkce štítné žlázy
  • respirační onemocnění
  • snížená imunita
  • poruchy zraku a sluchu
  • hypermobilita a hypotonie
  • pomalejší vnímání
  • mentální retardace (většinou IQ mezi 50 a 70 body)
  • vizuální odlišnosti

Downův syndrom nemusí být překážka. Felicity je maminčina princezna!

Pomocná ruka

Dítě s Downovým syndromem nemusí nutně představovat překážku, ale vyžaduje nepoměrně více péče a úsilí, každá cesta k pokroku a vývoji je zdlouhavější, pomalejší a dítě často vypadává z tempa svých vrstevníků. Bez intenzivní péče rodičů je ztraceno.

Jedna za všechny

Když se Alyse narodila holčička s Downovým syndromem, vyděsila se. Ale proč by měla její princezna sedět v koutě a nechat si proplouvat život mezi prsty? Je stejně kouzelná a učenlivá jako ostatní. A tak se malá Felicity stala hvězdou sociálních sítí. Jednou je jí do smíchu, jindy se vzteká, pak má na krajíčku. Jako každé dítě. Ráda pózuje mámě před objektivem a neskrývá emoce.

Tráví spolu každý den, učí se a pomalu se prokousávají nástrahami a dovednostmi. V galerii se můžete přesvědčit, že jde spíš o pocit lásky a radosti, než soutěž, jestli už chodí nebo si umí zavázat tkaničky u tenisek.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky