Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Exotická zahrada: Aby i šejk záviděl

Zdroj: profimedia.cz, Leonardo, mytho-fleurs.com, reticulatas.com, archiv

Představujeme vám čtyři květinky s exotickým nádechem, které se vysazují právě teď, v létě. Už za rok můžete mít zahradu, kterou by vám záviděl každý arabský šejk!

 Některé květiny se musejí vysadit v létě, aby následující rok přinesly bohatou, voňavou úrodu. Zajímá vás, které to jsou? Tady je přehled čtyř osvědčených druhů, které vám zaručeně zkrášlí vaši zahrádku, i když až napřesrok. A ještě pár zajímavostí o nich...

Japonská sasanka

Kráska, která se rychle množí

Na úvod: Patří do skupiny sasanek, avšak oproti jiným sasankám, třeba té lesní, se řadí mezi vysoké byliny (dorůstá i 75 cm). Výhodou japonské sasanky je, že se množí velmi snadno. To ovšem znamená, že »zlobivou« sasanku musíte krotit, aby se vám nerozšířila po celé zahradě.
Proč ji pěstovat: Protože když vám v létě vykvete bílou nebo půvabnou růžovou barvou, bude vaše zahrada tou nejhezčí v okolí.
Jak ji pěstovat: Japonská sasanka není náročná na půdu ani na světlo, dokonce nepotřebuje ani hnojení. Klidně ji můžete vysadit teď v létě do hloubky 7 cm ve vzdálenosti 60 cm.
Bonusová informace: Máte zapomnětlivou? To nevadí! Když japonskou sasanku zapomenete zalít, klidně vám to odpustí – výborně totiž snáší sucho.

Kosatec

Díky, staří Egypťané

Na úvod: Kosatce začali šlechtit už staří Egypťané před 3 500 lety. Kvetly však i na zahradách římských domů, na francouzských zámcích i na českém venkově. Dnes jsou nejznámější tzv. vousaté druhy kosatců.
Proč ho pěstovat: Protože můžete svou zahradu zabarvit do všech možných barev. Kosatce se nabízejí ve všech myslitelných barvách – tmavě rezavé, sametově modré, růžově oranžové...
Jak ho pěstovat: Vousaté kosatce můžete vysazovat v létě, jen dodržujte rozestup 30 až 45 cm. Ideální je otevřená, sluncem zalitá plocha. Co se týče hnojení, pak stačí, když vousatý kosatec hned po odkvětu pohnojíte fosforečným hnojivem.
Bonusová informace: Kosatce krásně voní. V dobrém zahradnictví vám prodají i semeno, ze kterého vypěstujete kosatec s vůní čokolády.

Cínie

Drobeček z Mexika

Na úvod: Jestli nějaká rostlinka miluje léto, tak je to určitě cínie. Pochází totiž z Mexika, a tak si přímo libuje, když je zalitá horkým letním sluníčkem. Pokud jí to dosyta dopřejete, udělá z vaší zahrady skutečnou perlu.
Proč ji pěstovat: Kvete opravdu, ale opravdu dlouho! Můžete si ji pořídit v rozličných barvách – krásná je zlatá, karmínová, oranžová, fialová, nebo v různých odstínech růžové...
Jak ji pěstovat: Cínie je na pěstování poměrně nenáročná, jen je třeba ji vysadit na slunném místě. Dařit se jí sice bude i ve stínu, ale ztratí na barevnosti. Sází se v létě, při teplém suchém počasí. Mezi jednotlivými sazenicemi nechejte rozestup cca 30 cm.
Bonusová informace: O barvách jsme sice už mluvili, ale ještě jsme vám neřekli o jedné super barvičce – existuje totiž i brčálově zelený kultivar cínie. Je velmi zajímavý, věřte nám!

Lilie bělostná

Královna mezi cibulovinami

Na úvod: Není asi krásnější květinka, než je lilie. Pěstuje se ve všech oblastech mírného pásu. Ne, nebojte se! Existují samozřejmě velmi vzácné a drahé druhy lilií, ale lilie bělostná naštěstí patří ke květinkám dostupným kapse běžného Čecha.
Proč ji pěstovat: Je vysoká, vznešená a krásně voní. Může kvést celé léto, a to v nejrůznějších barvách – na kultivaru záleží, zda budete mít bílou, zlatistou či třeba jemně růžovou zahradu.
Jak ji pěstovat: Vysaďte ji v druhé polovině léta na plně prosluněném místě na zahradě. Stačí, když ji jemně zahrnete hlínou.
Bonusová informace: Květy lilií jsou většinou tvořeny šesti okvětními plátky, z jejichž středu vystupují výrazné tyčinky.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky