Právě dekorace v podobě pestrých a různorodých ozdob dotváří celkový sváteční dojem a umocňuje kouzlo Vánoc. Víte ale, co takové ozdoby musí absolvovat, než se k nám dostanou? Zjistěte, co určuje, zda bude ozdoba průhledná nebo zrcadlová, a jak se rodí ozdoby ve tvaru kostelíčků, šišek nebo hvězd!

Mohlo by vás také zajímat: Adventní DEKOR pro tu správnou náladu

Vánoční ozdoby = 100% ruční práce

Strojová výroba sice pronikla už téměř do všech oborů naší činnosti, ale výroba a dekorace vánočních ozdob zůstává jedním z posledních odvětví, kde se pracuje ručně a vše se opírá o práci reálných zaměstnanců, nikoli strojů. Řeč je samozřejmě o původních českých skleněných ozdobách, které se vyrábí například u nás na Moravě ve Vsetíně.

„Originální skleněné vánoční ozdoby jsou dílem zručných pracovnic, které pracují s otevřeným ohněm, nahřívají baňky na příslušnou teplotu a vyfukují vánoční ozdoby. Vyfouknout ozdobu není vůbec lehké, protože naučit se je správně vyfouknout trvá řadu měsíců a dalších několik let pak představuje období, kdy se naučí pracovnice vyfouknout příslušné množství ozdob,“ vysvětluje Vlastimil Juřička ze společnosti Irisa.

Jak na netradiční tvary ozdob

Výroba vánočních ozdob začíná trubičkou a foukáním. Skleněná trubička se nahřeje nad přímým plamenem a následuje už samotné vyfouknutí ozdoby. „Pakliže je třeba vytvořit ozdobu netradičního tvaru nebo figurku, vyfukuje se vždy do forem. Ty se skládají ze dvou částí, připomínající formičky na vánoční pracny. Mezi ně se vloží nahřátá baňka a dále je ozdoba vyfouknuta do požadovaného tvaru. Tento styl foukání je asi nejtěžší, pracovnice musí správně odhadnout, jakou silou fouknout, aby dosáhla požadovaného tvaru ozdoby,“ popisuje náročný proces Vlastimil Juřička ze společnosti Irisa .

Průhlednou nebo zrcadlovou ozdobu?

Každý z nás má v oblibě jiný typ ozdob. Někdo miluje průhledné ozdoby, přes které se může dokonce i dívat, jiní zase dávají přednost ozdobám se zrcadlovým efektem, díky němuž se v nich vše odráží. A právě zrcadlový efekt, je - zdá se - nejoblíbenější. „Převážná část ozdob prochází procesem stříbření, kterým se uvnitř vytvoří zrcadlový efekt, kdy pak po smáčení v barvě zůstává barva krásně plná a ozdoba je neprůhledná,“ vysvětluje pan Juřička.

Lákavé třpytivé dekorace

Na samotné ozdobě je pak vedle jejího tvaru a barev zajímavý i dekor. Hlavně nejrůznější třpytivé motivy od ornamentů, přes hvězdičky nebo sněhové vločky. Víte ale, jak se na ozdobu tyto motivy nanáší a jakým materiálem se dekoruje?
„Při dekoraci se pracuje se skleněnými, stříbrnými nebo různě barevnými posypy. Pomocí jednoduchého nástroje připomínajícího dutou tužku, naplněného speciálním lepidlem, se na ozdoby malují nejrůznější vzory. Poté jsou ozdoby zasypány třpytivou směsí, která díky užití speciálního lepidla snadno přilne,“ dodává Vlastimil Juřička.

Kovový věšáček nakonec

Jako poslední přichází na řadu samotné odstranění pomocné trubičky, která byla součástí ozdoby od začátku výroby a sloužila pro snazší manipulaci. V závěru prací je pomocná trubička odříznuta a na její místo je nasazen kovový věšáček, správně nazývaný jako záponka, který nám pak bude sloužit pro háčky a umožní zavěšení ozdoby na vánoční stromek.

Možná jste ani nevěřili, jak pracná je taková výroba jedné vánoční ozdoby. A přitom během osmihodinové pracovní doby jeden zaměstnanec vyfoukne 500 a více ozdob a v rámci dekoračních prací je ročně vytvořeno více jak 500 nových motivů.

Možná už letos budete při strojení a odstrojování vánočního stromku k ozdobám opatrnější. Vždyť za vší tou krásou dotvářející dokonalou vánoční atmosféru jsou lidé a jejich práce.