Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Edita: Manžel zklamání z toho, že nemá syna, řešil téměř zmrzačením dcery!

Zdroj: shutterstock.com

Vtiskávat do dětí nenaplněné ambice je jedna z největších křivd, které se může rodič dopustit. Děti mají právo výběru, mohou dělat to, co je baví a naplňuje.

Výzva

Filip žil sportem, každý den mu věnoval po práci aspoň hodinku svého drahého času. Nebyl v tom sám, nenechávala se zahanbit. Ale lehký jogging třikrát v týdnu a víkendová hodina squashe mi bohatě stačil a moji figuru dostatečně zocelil. Když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, přepadly nás rozpaky, zvládneme-li si s dítětem udržet dynamické životní tempo a nebudeme muset ukrojit ze svých zájmů a pohodlí. V momentě, kdy se na svět vyklubal malý uzlíček, Filip zkoprněl. Čekal syna. Malého gladiátora, se kterým by vyrážel na svá sportovní dobrodružství a "vycvičil" si ho k obrazu svému.

Je naše

Sofinka rostla jako z vody a lépe než v recitačním kroužku a u piana se cítila na tenisovém kurtu nebo na workoutovém hřišti. Pohybové nadšení zdědila po nás. Manželovu jiskru v oku nešlo přehlédnout. Každý měsíc přibylo nové vybavení, kupoval jí jen to nejlepší a snažil se motivovat. Její vrstevníci seděli nad tablety, sledovali přeslazené americké seriály a všechno kapesné dali za vstupenky do kina a popcornu. O to Sofie nestála a byla upřímně ráda, že s ní jezdíme do přírody a za zábavou. Často ale vyráželi jen ve dvou, doma bylo třeba poklidit a navařit do zásoby. Ale nelitovala jsem, věděla jsem, že se o ni skvěle postará.

Hranice

Sport ji naplňoval, ale ze školy chodila stále smutnější. Božskou kápla až po týdnech přemlouvání a mámení, co se vlastně děje. "Nikdo se se mnou nebaví a říkají, že vypadám jako kuřecí křidýlko." Přitiskla jsem ji k sobě a marně hledala slova, která by zacelila šrám na její zranitelné duši. Na rodinné poradě jsme došli k závěru, že jsou to jen zakomplexované děti, kterým se rodiče nevěnují. Pokud Sofinku sport baví, nemá smysl jít se stádem a odpírat si.

I když jsem s Filipem souhlasila, pozorovala jsem je o něco bedlivěji. Byla opravdu hubená, na těle neměla jediný gram tuku. A i já měla od muže rozepsaný jídelníček podle toho, jaké aktivitě se zrovna věnují. O pár dnů později jsem našla tajnou skrýš s potravinovými doplňky na růst svalů, zvýšení výkonnosti a kofeinové spalovače tuku. Snažila jsem se mu dovolat, ale nebral mi telefon. Na jarní prázdniny spolu vyrazili do hor a na kole zdolávali strmé kopce. Vytáčela jsem jeho číslo stále dokola a v hlavě se mi rojila slova. Ozval se mi až druhý den večer a stroze mi oznámil, že Sofie ho zklamala a leží na jednotce intenzivní péče. Zburcovala jsem svou kamarádku a vyrazili jsme za ní. Neprojevil lítost, ale znechucení, že nevydržela ten ohromný nápor. Bylo mi z něj zle.

Nepřibližuj se k ní!

Jakmile se Sofii ulevilo, odvezla jsem ji domů. Dlouhé týdny odpočívala a vzpamatovávala se z šoku, který měla za sebou. Když začala opět nabírat síly a otrnulo jí, chtěla se vrátit ke sportu. Promluvily jsme si a dnes se věnuje pole dance, kde sklízí jeden úspěch za druhým. Dokonce se kvalifikovala na mistrovství Evropy. Už se s životem pereme jen ve dvou. Filip se pár měsíců po incidentu odstěhoval a trénuje v sousedním městě malé sportovní naděje. Snažil se dceru kontaktovat, ale vždy jsem tomu udělala přítrž. Může být rád, že jsem na něj neposlala sociálku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky