Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dýňové fantazie

Dýňové fantazie
Dýňové fantazie
Zdroj: Petr Karšulín
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Ne, tohle není inspirace jen pro výtvarníky. Dokážete to také, není to tak těžké, jak to na první pohled vypadá. Stačí mít pořádnou dýni a dostatek trpělivosti.

Diskutujte: Jakou ruční prací si krátíte dlouhé podzimní večery? Na který výrobek jste pyšná, a co se naopak nepovedlo?

Vyrostla vám na zahrádce obří dýně nebo jste na nějakou narazily na trhu? Zkuste si vytvořit originální dekoraci. Místo klasického halloweenského „bubáka“ se můžete pustit rovnou do vyřezávaných obrazů. Světlo svíčky pak vykouzlí nádherné efekty.

Jak to funguje:

Efekt měkkého světla docílíte tím, že hlavní vzor dýně vyryjete rydlem do hloubky maximálně několika milimetrů. Zářící body jsou vykrojené skrz naskrz otáčením kolmo postaveného rydla.

Postup:

  • Dýni na jedné straně odřízněte a vnitřek vydlabejte lžící.
  • Předkreslený motiv na papíru přilepte páskou k dýni a šídlem propichujte papír i dýni po liniích kresby.
  • Rydlem na linoryt vyrývejte postupně vyznačené obrysy. Dírky vytvoříte kolmo postaveným rydlem, hranaté otvory (okénka, ale třeba i hvězdičky) vyřízněte úzkým nožíkem. Dýně je hladká a rydlo může snadno sklouznout po povrchu, takže pracujte obezřetně. Zápěstí s rydlem mějte vždy opřené a nepracujte proti druhé ruce.

Více inspirace na zdobení dýní najdete v časopise Praktická žena, který je právě v prodeji na stáncích nebo na www.praktickazena.cz
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky