Vlak. Pro někoho pouze dopravní prostředek, pro jiného oblíbená hračka, pro dalšího zábava, pro někoho vášeň a zdroj inspirace. Ať už patříte k jakékoliv skupině, nově otevřený Dům vláčků na Petřinách v Praze 6 rozhodně stojí za to navštíviti díky ojedinělé interaktivnosti.

Na ploše 1.500 m2 čeká na všechny mnoho funkčních modelových kolejišť, zahradní kolejiště, ale také ojedinělé muzeum modelových železnic a především možnost vyzkoušet si řízení provozu některých vlakových modelů. Pro nejmenší je zde pak připraven dětský koutek a kdyby někoho prohlídka unavila, může využít místo pro odpočinek a občerstvení. Dům vláčků se nachází ve 2. patře obchodního centra přímo u zastávky metra A – Petřiny. Otevřeno je denně od 10.00 – 18.00 hodin. Více na www.dumvlacku.cz.

Rodinné výpravy za zábavou i poznáním patří k nejkrásnějším okamžikům rodinného života. Děti se těší a rodiče si užívají bezstarostnou radost svých potomků. Dům vláčků je místem pro rodiny jak dělaným. Zatímco klukům i holkám budou zářit oči z možnosti vyzkoušet si řízení provozu některých kolejišť, velcí ocení dokonalost modelů a absolutní autentičnost – například 7 metrů dlouhý model Negrelliho viaduktu v měřítku 1:160 či do nejmenších detailů propracované kolejiště Jindřichohradeckých místních drah – budí dojem zmenšené reality. Ženy budou rovněž překvapeny, například zahradní kolejiště, rozprostírající se na ploše 60 m2 potěší i něžné duše žen a dívek a navíc si provoz mohou částečně řídit sami návštěvníci.

Starší pamětníky či milovníky historie nadchne ojedinělé muzeum modelových železnic uprostřed expozice, které je jediné svého druhu u nás i ve světě. Vystaveny jsou zde modely z produkce bývalé NDR, které k nám byly v hojné míře dováženy ve 2. polovině minulého století a mnohým dospělým připomenou dětství a mládí. Přehlednou formou se zde mohou návštěvníci seznámit nejen s ucelenou kolekcí tehdy vyráběných modelů, ale také s historií jednotlivých firem a událostmi, které tuto oblast ovlivňovaly. Součástí sbírek jsou i některé prototypové modely, k jejichž sériové výrobě nedošlo, nebo modely, které byly určeny pouze pro vývoz do tzv. nesocialistických států.

V Domě vláčků si rovněž osvojíte nejnovější trendy v oblasti řízení modelových kolejišť. Připraveno je kolejiště s digitálním systémem Z21, umožňující ovládání pohodlně přes iPhone či tablet, nebo zařízení "smartRail", na němž lze vyzkoušet všechny funkce moderních digitálních lokomotiv i bez kolejiště.

Pro nejmladší návštěvníky je připraven dětský koutek, pro všechny pak promítání na řadě velkoplošných obrazovek, místo pro posezení, odpočinek a také občerstvení.

Dům vláčků se bude i v dalších letech rozrůstat o další kolejiště a expozice, a to zhruba v 4měsíčních intervalech, takže se i pravidelní návštěvníci mají stále na co těšit. V následujícím roce má být dokončeno kolejiště ve velikosti TT, znázorňující část koridoru Schöna (Hřensko) - Bad Schandau, otevřena expozice tramvajových modelů i s kolejemi, v prostorách muzea budou zpřístupněny sbírky modelů autíček a stavebnic budov a doplňků. V příštích letech je pak plánována stavba největší atrakce - 22 metrů dlouhý model pražského hlavního nádraží.

Dům vláčků najdete v 2. patře obchodního centra, přímo na nové stanici metra A Petřiny, ze Smíchova můžete využít také autobusovou linku č.191, z centra tramvaje 1 a 18.

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin.


Aktuální informace naleznete na: www.dumvlacku.cz, www.facebook.com/DumVlacku/, twitter.com/DumVlacku