Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Domácí násilí: Jak jej poznat a bránit se

Domácí násilí: Jak jej poznat a bránit se
Domácí násilí: Jak jej poznat a bránit se
Zdroj: Thinstock

Většinou se odehrává doma za zavřenými dveřmi, a tak zůstává dlouho v utajení. Domácí násilí podle statistik trápí více než třetinu žen. Setkala jste se s domácím násilím ve svém životě? Napiště nám o tom, váše výpověď se třeba stane součástí chystané knihy a pomůže stovkám žen v podobné situaci.

Diskutujte: Jak byste se zachovala v případě, že máte podezření na násilí páchané na kolegyni či sousedce?

Statistiky hovoří jasně a nepříliš lichotivě: více než třetina partnerských vztahů zažívá domácí násilí. Alespoň jednu z jeho forem zažívá 38 % žen. I když týraní bývají i muži, je to spíše výjimečné – přibližně 95 % všech obětí jsou totiž právě ženy. Podle průzkumů přiznává domácí násilí každý šestý Čech a velmi nelibě vše nesou děti, které žijí v 84 % takto postižených rodin. Jak domácí násilí poznat a kam se obrátit, pokud jste vy, anebo některá z vašich kamarádek, ohrožena?

Fakta KAFE.cz:

 • Každá čtvrtá žena zažije alespoň jednou v životě sexuální zneužívání od svého partnera.
 • Každá druhá ženská oběť vraždy je zabita svým partnerem..
 • Fyzické násilí v partnerství je často doprovázeno psychickým zneužíváním.
 • Více než 1,6 milionů lidí ročně zemře násilnou smrtí.

První znaky násilí

Aby se ukázalo, že jde skutečně o domácí násilí, musejí být podle odborníků naplněna všechna čtyři následující kritéria. Především musí jít o dlouhodobý a opakovaný jev. Jednoduše řečeno – pokud partnerovi ujedou nervy a jednou vám dá facku, pak ještě není domácí násilník. Pokud ovšem svůj čin nebude opakovat. Druhým znakem je stupňování – od zpočátku nevinných výčitek a urážek může vše dospět k fyzickému napadání, bití apod., z něhož se oběť jen těžko vymaňuje.

Další znaky násilí

Třetím klíčovým bodem, jak určit, zda o domácí násilí jde, je jasné rozvržení rolí násilníka a oběti. Když se tedy s partnerem střídavě hádáte či udeříte, není to pravá forma násilí – to má jasně dané role: většinou muž-násilník, žena-oběť. Posledním znakem je neveřejnost. Vše zpravidla probíhá doma, za zavřenými dveřmi, ve společnosti naopak násilník může působit velmi milým a sympatickým dojmem a k partnerce se tak i chovat. Zatímco okolí závidí páru zdánlivě harmonické soužití, za zavřenými dveřmi je vše jinak…

KAFE.cz zjistilo: Jak poznat domácí násilí

 • Psychické násilí: zastrašování – zlé pohledy, výhružná gesta, předvádění zbraní, ničení věcí, ubližování jiným v přítomnosti ohrožené osoby.
 • Zvýšená kontrola všeho, co ohrožená osoba dělá – kam jde, s kým mluví, co říká, kdy se vrátí, omezování samostatnosti a rozhodování o sobě.
 • Kritizování a ponižování – nadávky, zesměšňování, snižování schopností, zpochybňování duševního zdraví, zlehčování obav, přehlížení přání a potřeb.
 • Vyhrožování a vydírání – nucení k poslušnosti, vyhrožování bitím, přerušením kontaktů, sebevraždou, vydírání přes děti, vnoučata, vyvolávání pocitů viny.
 • Fyzické násilí: facky, rány pěstí, kopání, tlučení hlavou (např. o stěnu, topení), rdoušení, tahání za vlasy, bití nějakým předmětem apod.
 • Sociální násilí – izolace od příbuzných a přátel – zákaz přijímat návštěvy, svým chováním odrazovat návštěvníka od dalších návštěv, zákaz telefonovat, dívat se na TV, doprovázení např. k lékaři, na úřady.
 • Ekonomické zneužívání – zamezení přístupu k financím (i vlastním), vydírání, vynucování přepsání bytu, nemovitosti.

Avon ženám pomáhá

O nadaci

Skoro každá druhá Česka (40 %) v průběhu svého života zažila, jaké je být obětí domácího násilí. O většině z těchto případů však policie nikdy neslyšela. Ženy tiše trpí bití, znásilňování a ponižování. Společnost AVON Cosmetics ČR již od roku 2008 bojuje za vymýcení tohoto celospolečenského problému. Projekt „Avon proti domácímu násilí“ poukazuje na problémy domácího násilí, nabízí řešení i finanční pomoc, kterou získává prodejem produktů se symbolem ležaté osmičky. Na projekty boje proti násilí páchaného na ženách věnoval AVON více než deset milionů korun, a patří tak mezi přední firmy, které se tomuto závažnému problému u nás věnují. „Mluvme spolu o domácím násilí,“ tak zní hlavní motto kampaně.

Více informací na www.avonprotidomacimunasili.cz

Výzva

AVON se snaží oběti násilí přesvědčit, že i v té nejtěžší životní situaci lze najít řešení. A teď můžete pomoci i vy. Stala jste se obětí domácího násilí? Vaše kamarádka žije s tyranem? Napište nám o tom do 17. 6. 2012 na mailovou adresu: protidomacimunasili@sanomamedia.cz Vaše zkušenost se může objevit v připravované knize, jejíž výtěžek půjde na pomoc obětem týrání. 50 nejlepších příspěvků bude odměněno dárkovým balíčkem AVON v hodnotě 1 500 Kč.Garantujeme diskrétní nakládání s vaším příběhem, vaše jméno nebude nikde zveřejněno. Zasláním příspěvku na uvedenou mailovou adresu dáváte svolení k předání vašeho příběhu společnosti AVON Cosmetics.

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Mobily nám zničí rodinu

Naši jsou posedlí mobilními telefony. Manžel má už tři, obě děti jeden a každý rok si všichni pořizují nové modely.

Akční letáky