Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Domácí mazlíček: Kterého si pořídit?

Jaké zvíře si s partnerem pořídit?
Jaké zvíře si s partnerem pořídit?
Zdroj: Thinstock

Psi a kočky patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Želva je ale zase tichá a nevyžaduje váš čas. Všichni mají jednu výhodu – nikdy doma nezůstanete sama.

Když se s partnerem rozhodnete pořídit si domácího mazlíčka, vybírejte pečlivě. Záleží nejen na tom, co se vám líbí, ale také na tom, kolik do něj můžete investovat času a financí. Přinášíme tipy na zvířata a rady, proč si je pořídit, anebo na ně naopak zapomenout.

Věděli jste, že:

  • 64 % Čechů má psa anebo po něm touží.
  • Přes 30 % Čechů má kočku anebo si ji chystá pořídit.
  • 48 % lidí uvažuje, že by si domů pořídilo papouška anebo už ho vlastní.
  • Třetí nejoblíbenější zvířata v domácnostech jsou rybičky.
  • Z exotických zvířat v domácnostech vládne želva.

Zdroj: Thinstock

Pes: Pozná i rakovinu!

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem u nás je pes. Z lidí, které si nějaké zvíře domů pořídili, jich psa zvolilo 75 %. Není se čemu divit. Pes umí být vaším nejvěrnějším přítelem, poslouží jako hlídač, ale i jako skvělý společník pro osamělé. Chcete zhubnout? Pak je pro vás pes ideální. Choďte s ním na dlouhé procházky, anebo si pořiďte větší plemeno a jezděte s ním cvičit. Podle kanadského průzkumu jen chůzí se psem na krátké procházky stráví lidé až 300 minut týdně.

Proč ještě si pořídit psa? Pes je také skvělý lékař! Mnoho případů a studií prokázalo, že dokáže u svého majitele rozpoznat řadu druhů rakoviny. Psi žijící s diabetiky poznají, kdy jim nebezpečně klesá hladina cukru a umí předvídat i epileptický záchvat. Plánujete děti? Pak si zvolte psa. Je prokázáno, že v rodinách, které ho vlastní, trpí děti mnohem méně na ekzémy. Navíc je starost o psa dobrou přípravou na péči o miminko.

Proč si psa nepořizovat? Pes se stane dalším členem vaší rodiny a starat se o něj nemusí být zrovna jednoduché. Zabere vám spoustu času a musíte počítat s tím, že vás bude něco stát. Kromě toho může nastat problém, když budete chtít odjet na dovolenou a psa vám nebude mít kdo pohlídat. Řešením jsou v tomto případě jedině psí hotely. Pokud nejste neustále doma a nemáte příliš peněz, pak raději volte jiné zvíře.

Zdroj: Thinstock

Kočka: Odežene stres!

Tři lidé z deseti u nás kočku mají anebo si ji chtějí pořídit! Proč? Kočka je na rozdíl od psa časově nenáročná, je soběstačná, můžete si ji nastěhovat do bytu a není třeba s ní chodit na procházky. Umí se přitulit, navíc až 60 % dne prospí. Naprosto ideální zvíře, říkají mnozí! I do kočky ale musíte investovat a také je třeba počítat s tím, že se dožívá až 15 let. Pro chvilkové povyražení není ideální.

Proč si ještě pořídit kočku? Pokud partner jezdí často pryč a vy zůstáváte sama, může vám kočka být skvělou společnicí. Navíc je vědecky potvrzeno, že kočky pomáhají odbourávat stres a úzkost. Ne nadarmo existuje felinoterapie, která využívá léčebné energie kočky. O ní je totiž známo, že umí odbourat bolest, odstranit pocity zklamání a opuštění, a naopak navodit pocit bezpečí, klidu a harmonie.

Proč si nepořizovat kočku? Pokud máte doma drahý nábytek, záclony, závěsy a jiné textilie z luxusních materiálů a starožitné křišťálové vázy, dobře pořízení kočky zvažte. Na drahém vybavení může totiž napáchat nemalé škody.

Zdroj: Thinstock

Želva: Je tichá a nezapáchá!

Na rozdíl od kočky a psa má želva mnoho výhod. Je tichá, nedožaduje se pozornosti, žije si na svém území a vůbec ji nerozhodí, když nejste celé dny doma. Navíc je ideální pro všechny, kdo mají alergii na zvířecí srst. Želv ale existuje velké množství a se zvoleným druhem souvisí i náklady na pořízení a její život. Proto je třeba si předem zjistit informace a promluvit s chovatelem.

Proč si ještě pořídit želvu? Je čistotná a nezapáchá, což je velké plus. Nevyžaduje přemíru vašeho času a vůbec jí nebude vadit, když odjedete na dovolenou. V létě budete mít důvod trávit volné chvíle s partnerem procházkami po loukách a polích, protože želvy jsou býložravé a potřebují čerstvou stravu, především pampelišky. A tak bude partner konečně donucen natrhat kytici květů.

Proč si nepořizovat želvu? S želvou se nepomazlíte. Pokud chcete přítulného domácího mazlíčka, pak není želva to pravé ořechové. Navíc se musíte připravit na to, že může žít i padesát či sto let a je možné, že vás přežije.

Zdroj: Thinstock

Jaké zvíře si ještě domů pořídit?

Papouška
Proč jej pořídit: Protože budete mít doma veselo. Pokud se papoušek naučí mluvit, tak dvojnásobné.

Zdroj: Thinstock

Rybičky
Proč je pořídit: Když vás partner vytočí, při pohledu na rybičky se uklidníte.

Pavouka
Proč jej pořídit: Protože tak zabráníte tchyni, aby k vám jezdila na časté návštěvy.

Morče
Proč jej pořídit: Budete se mít ke komu přitulit, když není partner doma, ale zároveň nebudete časově omezená a nemusíte chodit zvíře venčit. Na rozdíl od kočky může žít v kleci a netoulá se vám po bytě.

Zdroj: Thinstock
 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Delší život pro vaše oblečení

Delší život pro vaše oblečení

Konec svetrů, které se po prvním vyprání změní v dlouhý úzký tunel! Už žádná trička, která po pár měsících služby připomínají hadry na podlahu!…

Akční letáky