Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dítě schválně provokuje: Rady, co s tím

Zdroj: Profimedia.cz, archiv

Už jste mu stokrát řekla, aby to nedělal, on to udělá znovu a ještě po očku sleduje, co vy na to? Napadlo vás někdy, že možná není chyba v něm, ale ve vás? Vaše dítko testuje, co si může dovolit.

Zkoušejí vaší trpělivost a ukazují vám, že děláte někde chybu!

Jste-li občas bezradnými rodiči zdatného malého provokatéra a neposluchy, možná už se vám do rukou dostala úžasná publikace s příznačným názvem »Děti potřebují hranice«, ve které autor zdůrazňuje potřebu jasně vymezených hranic ve výchově malých nezbedů. Těm pak zřetelně vyznačené mantinely pomáhají nalézt základní pocit jistoty a důvěry ve své vychovatele. Umožňují jim porozumět a chápat svět ve kterém se pohybují. Opakované provokativní zkoušení trpělivosti rodičům poněkud netaktně naznačuje, že jsou v jejich výchovných metodách bílá místa v podobě srozumitelně daných pravidel.

Kafe.cz radí: Přečtěte si

Jan - Uwe Rogge: Děti potřebují hranice

Jsou dnes děti víc nevychované a drzé než dříve? Jsou snad dnes rodiče méně kompetentní? Jak může denně docházet k situacím, v nichž "malý tyran" triumfuje a rodiče si zoufají? Jak se vyhnout trvalému stresu ve výchově a přitom neupadnout do autoritářství? To vše ukazuje zkušený rodinný poradce na mnoha příkladech.

Cena: 157 Kč

Jiřina Prekopová: Malý tyran

Kniha zkoumá příčiny dětské panovačnosti, poruchy vývoje osobnosti dítěte. Co vlastně děti potřebují? Stále více rodičů a vychovatelů je bezradných. Ačkoliv při výchově chtěli dělat všechno dobře, zdá se jim, že se jejich děti vyvíjejí v malé tyrany. Udržují své rodiče v poklusu a nechávají je kolem sebe tancovat. Dětská psycholožka Jiřina Prekopová tento fenomén ve své knize vysvětluje a ukazuje, jakou oporu děti potřebují, aby se mohly nerušeně vyvíjet.

Cena: 159 Kč

Dejte jim najevo »že je berete« i když »prudí«

Moudří rodiče nezaměňují kritiku věci s kritikou osoby. Děti by vždy měly vědět, že je milujete a přijímáte ať jsou jakékoliv. S vědomím přijetí jsou pak ochotny lépe spolupracovat a »rozumně« se domluvit. Pakliže máte pocit, že jste výchovné mantinely jasně postavili i definovali a přesto se vaše ratolesti dlouhodobě uchylují buď k urputným bojům, nebo naopak k tajnůstkářskému a rafinovanému obcházení pravidel, možná bude nutné vámi stanovené hranice přehodnotit. Například příliš úzké mantinely podle autora Roggeho zbavují děti odvahy a ve velmi širokých se dítka ztrácejí a bývají nejistá

Co se stane, když hranice překročí?

Děti by měly vědět nejen to, že danou věc dělat nemají, ale také to, co bude následovat po nerespektování stanovených pravidel. Jednoduše není i pro vás příjemnější vědět, na čem jste a jak na tom budete, když šlápnete vedle?

Výjimky potvrzují pravidla

Dovolte dětem luxus výjimek a dejte jim tak najevo, že jim rozumíte. Jan-Uwe Rogge ve své knize tvrdí: „Výjimky představují hledající kroky, znamenají, že úcta a respekt jsou možné jen na základě oboustranného snažení“. Je-li pro vašeho rošťáka nadlidský výkon přijít domů ze školy čistý, dovolte mu se o víkendu zaneřádit, »jak zákon káže«. Touží-li vaše malá slečna chodit na písek v růžových střevíčkách (ze kterých ostatně za tři měsíce vyroste), proč jí to čas od času nedopřát (např. vždy, když jde ze školky po obědě, což je například jednou týdně apod.?)

Milí rodiče, jakpak to chodívá u vás?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky