Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dítě chce být veganem. Co s tím?

Zdroj: Profimedia.cz

Veganství je striktnější formou vegetariánství. Jedná se o jídelníček, ale i o filozofii a celý životní styl. Co když se ale rozhodne být veganem i vaše dítě?

Vegani odmítají jíst nejen maso, ale i další živočišné produkty, jakými jsou mléčné výrobky, vejce a med. Co tedy jedí? Ovoce, zeleninu, ořechy, klíčky, semena… Zkrátka suroviny rostlinného původu. Názory, jestli je taková strava zdravá či nikoliv, se různí. Převážný názor lékařů a dietologů je však spíše negativní. Málokdo totiž opravdu dbá na to, aby jeho strava obsahovala všechny důležité látky. Je třeba zajistit především dostatek vitamínů (zejména D a B 12), jódu, železa, selenu, vápníku a některých mastných kyselin.

Jak vypadá vegan?

Často se lidé domnívají, že vegani vypadají nezdravě, jsou chodící těla bez duše či bez jiskry v oku. A že by mohl být vegan kulturista či těžce fyzicky pracující člověk? Ale ano. Dokladem toho je americký zápasník Mac Danzig, vítěz amatérského amerického turnaje King of the Case nebo britský trenér a bojovník James Southwood. Mezi známými vegany najdeme hudebníka Mobyho, Bryana Adamse, herečky Pamelu Anderson a Aliciu Silverstone, herce Jamese Cromwella a další.

Kafe.cz zjistilo: Existuje několik forem vegetariánství:

  • Vegani nejí žádné maso ani potraviny živočišného původu
  • Lakto-vegetariáni mohou konzumovat mléko a mléčné výrobky
  • Ovo-vegetariáni mohou konzumovat vajíčka
  • Lakto-ovo-vegetariáni mohou konzumovat obojí – mléčné i vaječné výrobky
  • Pesci-vegetariáni jedí i ryby a plody moře
  • Semi-vegetariáni jedí i drůbež, plody moře, ale vyhýbají se červenému masu

NE nejen masu

Veganství je spojeno i s určitou filosofií nenásilí. Vegani také často odmítají nosit výrobky z kůže či vlny, protestují proti testování na zvířatech, odmítají ze zásady ZOO a cirkusy, rybolov či myslivost. Vegani poukazují na to, že konzumace masa vzrostla za posledních pět desítek let čtyřnásobně a chov dobytka je jednou z příčin globálního oteplování.

Kafe.cz radí:

Rozhodlo se vaše dítě stát se veganem? Než propadnete panice, vyzkoušejte následující:

  • Nejdříve si s ním promluvte a zjistěte důvod, který ho k tomu vede.
  • Pokud je důvodem snížení hmotnosti, pak pozor. To, že někdo přestane jíst maso neznamená, že zhubne! Je třeba se poradit s dietologem.
  • Je-li vaše dítě plně přesvědčené, zkuste mu s pomocí odborníků sestavit jídelníček. Veganům totiž hrozí nedostatek železa, vápníku, bílkovin, zinku a vitaminů B12 a D.
  • Nezoufejte. Podle výzkumů, které uveřejnil měsíčník Archives of Pediatric and Adolescent Medicíně, jsou dospívající vegetariáni zdravější, než jejich vrstevníci. Důvodem je vyšší přísun ovoce a zeleniny.

Veganství každý den

Stravovat se v restauraci je pro vegany přinejmenším nepraktické. Těžko by v běžném menu našli jídlo podle svých představ. Zřídka se už i u nás objevují podniky určené přímo pro ně. V Praze existuje například Veganka – veganská čajovna v Hálkově ulici.

Těžký život veganů

Co se týká kosmetiky, najdete na trhu Eco Cosmetics, 100 % přírodní kosmetiku určenou pro vegany. Netestuje se na zvířatech a neobsahuje žádné živočišné složky. Nabídky pro vegany jsou ale spíš výjimečné, proto je veganství sice krásný ideál, ale někdy velmi těžce slučitelný s běžným životem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 26. 1 - 1. 2.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…

Akční letáky