Většina rodičů při zprávách a statistikách týkajících se dětských útěků z domova trnou hrůzou, aby je tato nešťastná situace jednou také nepostihla. Mnohým do života vstoupila, aniž by předpokládali, že by se jim to vůbec mohlo stát. Proč děti utíkají?
Útěky plánované i spontánní
Je potřeba rozlišovat, zda si dítě útěk z domu systematicky připravuje a dlouhodobě plánuje nebo zda reaguje zcela zkratkovitě, kdy uteče v důsledku impulzivního jednání, přičemž předtím útěk neplánovalo. Útěky z domova nepředstavují nijak ojedinělý jev. Naopak, smutné statistiky ukazují, že děti utíkají velice často. Častěji pak dívky (64%) mezi 12 až 17 lety.
Proč k nim dochází?
Zvýšený počet útěků od rodiny bývá zaznamenáváno zejména kolem doby, kdy děti dostávají ve škole vysvědčení. Bojí se reakce rodičů na špatný či zhoršený prospěch, mají obavy z trestu. Individuálních příčin útěků dětí existuje opravdu hodně, ale lze je rozdělit do několika základních skupin:
1. Špatné rodinné vztahy (nejčastější případy) |
2. Problémy ve škole a strach z trestu |
3. Útěky po soustavném týrání dítěte |
„My s Kájou nemáme problém...!“
Často utíkají děti i z úplných rodin. Zaměřme se teď na skupiny útěků, které postihují především rodiny, kde rodičům na dítěti záleží a útěk z domova přichází často jako blesk z čistého nebe – po hádce rodičů (zejména opakované, či když se řeší možnost rozvodu, přičemž je dítě přítomno nebo může hádku slyšet), po hádce mezi rodičem a dítětem. K útěkům dochází často také kvůli špatnému prospěchu a obavy z toho, že rodiče dítě potrestají, ale třeba i tehdy, když dítě ztratí nebo provede nějakou věc a má strach, že se budou rodiče zlobit a ono bude vypadat jako neschopné. Některé děti se chtějí rodičům útěkem i pomstít a to tehdy, když si myslí, že jim je ukřivděno.
Víte o »Vzkazu domů«?
O tom, že existují telefonní linky na pomoc dětem a dospívajícím s nějakým problémem či v těžké životní situaci, ví patrně každý. Ale málokdo má možná ponětí o tom, že některé linky může využít i rodič, kterému dítko z domu uteklo. V rámci Bezplatné linky bezpečí například existuje linka Vzkaz domů, která slouží dětem, které utekly nebo byly vyhozeny z domu. Jejích služeb však mohou využít i jejich rodiče či blízcí. O této lince by děti měly být informovány již záhy – například ve školách.
Lze se i poradit a předejít útěku
Na bezplatném čísle (při volání z pevné linky) 800 111 113, případně ze zpoplatněného 724 727 777 (při volání z mobilu) se lze denně v době 8,00-22,00 hod. poradit s proškolenými operátorkami a především zanechat vzkaz dítěti, že se může vrátit domů. Více informací o této službě získáte na jejich webu www.vzkazdomu.cz
Rodičovská linka
Kromě Vzkazu domů existuje i přímo Rodičovská linka, na kterou se dovoláte každý všední den odpoledne (po, st, pá – od 13,00 do 16,00h a v út, čt – od 16,00 do 19,00h). Zde se můžete poradit v případě, že máte s dítětem problémy, máte o chování své ratolesti starost, nevíte si rady apod. Možná, že právě tato linka může v některých rodinách útěku dítěte předejít, pokud rodič vyhledá radu ve svém postupování včas. Více informací získáte například v www.linkabezpeci.cz
Myslíte, že existuje nějaká zaručená prevence, jak útěku dítěte předejít? Máte s útěkem dítěte zkušenost?