Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Děti a mobily: Kdy jim pořídit ten první?

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Nedokážete si představit váš život bez mobilního telefonu? A co vaše dítě? Kdy je vůbec vhodné obstarat mu jeho první vlastní mobil?

Důležitý moment

První zoubek, první slovo, první kroky. První den ve škole. A co první mobil? Za jak dlouho se tento výdobytek moderní doby zařadí mezi důležité momenty života dítěte? A kdy svým významem nahradí první jízdní kolo? Pořízení mobilního telefonu je důležitým okamžikem v životě dítěte. Nejde totiž jen o obyčejnou hračku nebo o módní doplněk, který si dítě přeje, aby bylo prostě »in«. Ve vnímání rodičů jde spíše o praktickou věc, která jim umožní mít přehled o tom, kde jejich ratolest je. Do určité míry je mobilní telefon může zbavit strachu z toho, že se jejich dítěti něco stane. Ale jen do určité míry. Někdy to totiž může být také úplně naopak.

Kdy první mobil?

Stanovit okamžik, kdy začne být důležité, aby dítě vlastnilo svůj mobilní telefon, není vůbec jednoduché. Prvním předpokladem samozřejmě je, aby dítě už umělo mluvit. Některé dítě může mobil potřebovat už v šesti letech, jiné ve dvanácti. Většina dětí své rodiče předběhne a často si přeje mobilní telefon mnohem dříve než je podle rodičů nutné. I když se názory dětí a rodičů podstatně liší, rodiče (babičky, tetičky) většinou nátlaku dětí neodolají a telefon jim koupí. Slibují si od toho, že budou mí přehled o to, kde jejich dítě je.

Koupi dobře zvažte

To, že dítěti pořídíte jeho první mobilní telefon by pro něj nemělo být žádnou samozřejmostí. Mělo by jej dostat za odměnu nebo jako dárek k narozeninám. Než tak učiníte, dobře zvažte, jaký typ telefonu dítěti pořídíte. Důležitým kritériem při pořizování mobilu je také morální vyspělost vašeho dítěte. Už z obyčejné rozpravy lze vypozorovat, jestli by mobilní telefon nesloužil jen jako další hračka a zda by nebylo druhý den po něm.

A co škola

Se vzorným žákem, který navíc každé druhé odpoledne navštěvuje nějaký zájmový kroužek, si můžete být jistí, že nevyhazujete peníze oknem. Jinak je tomu v případě nezvladatelného živlu, který ze školy nosí poznámky a jehož oblečení stěží přežije v celku jeden týden. Ve škole vůbec mobily neradi vidí a nemělo by být dětem v žádném případě umožňovat používat telefony během vyučování. V některých školách je již (ne)používání mobilů zavedeno ve školním řádu, viz. www.14zskladno.cz/skola/dokumenty/skolni-rad-mobily.php.

Je to individuální

Ačkoliv se to tak nemusí z reklam na přístroje za 1 korunu zdát, mobil je (především) pro dítě v podstatě drahá záležitost, která by ho teoreticky měla dále vést k úctě k penězům a nabytému majetku. Přesto platí poučka, že nikdy není příliš pozdě, aby nemohlo být později. Rozdíly tu jsou případ od případu a každý rodič musí se zdravým úsudkem určit, jestli bude mobil výhodný pro obě strany (rodič – dítě) a jestli je dítě natolik rozumově zralé, aby si ho vážilo, ale nezneužívalo.

Odborník pro Kafe.cz

„Nyní je k sehnání mobil, který má čtyři tlačítka a pár nouzových. To je dobrá věc, protože díky takovému mobilu mohou rodiče vědět, co se děje v okruhu asi pěti metrů kolem dítěte. Tento mobil bych doporučovala dětem do osmi let. Pro ty starší je vhodný i běžný mobil, ale jen s omezeným kreditem.
PhDr. Tamara Cenková, dětská psycholožka

Řiďte se rozumem!

Mobil je nedílnou součástí našeho života. Některé matky si dnes vůbec nedokáží představit, že před patnácti, dvaceti lety mohly někam děti chodit samotné, protože je jejich starostliví rodiče nemohli každou půl hodinu bombardovat esemeskami, kde jsou, co dělají a jestli jsou v pořádku. Přesto to šlo. Důležité je také chápat mobilní telefon jako prostředek bezpečnosti, ne jako nutnou potřebu, protože »ostatní ho taky mají«. Nepodléhejte tlaku okolí a reklamy, řiďte se svým rozumem.

Tipy Kafe.cz

TEDDYMOBIL – mobilní telefon pro nejmenší

Mobilní telefon pro děti ve tvaru medvídka, váš pomocník i chůva pro děti od 4 do 10 let. Má 10 x menší vyzařování než běžné mobilní telefony, snadné ovládání pomocí SMS, umožňuje aktivní odposlech (chůvička), přijímání běžných hovorů, umožňuje volání až na 4 přednastavená telefonní čísla, SOS volání. Šetří náklady rodičů, možnost použití GSM karet všech operátorů. Dodává se včetně hezkého pouzdra na krk.

Cena: 1799 Kč

Nokia 2300

Telefon Nokia 2300, který je určen především pro zábavu, je vybaven vynikajícími funkcemi pro reprodukci zvuku - např. FM rádiem, integrovanými polyfonickými vyzváněcími tóny a integrovaným handsfree reproduktorem.

Cena: 1071 Kč

 

Samsung SGH-C260 Red

Jde o spolehlivý mobilní telefon »véčkové« koncepce s dobrou ovladatelností. Jeho funkce jej řadí mezi jednodušší modely, ovšem pro ty, kteří hledají telefon pro každodenní použití, je dostačující. Displej dokáže zobrazit až 65 tisíc barev.

Cena: 857 Kč

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky