Bodnutí hmyzem

Pokud nejsou vaše děti alergické, je sice bodnutí hmyzem hodně nepříjemné, nicméně by nemělo dojít k žádným problémům. Jedinou výjimkou, kdy by se mělo jet ihned k lékaři, je bodnutí do krku a úst. Pokud se u vaší ratolesti objeví po bodnutí hmyzem například zvracení, dušnost, zvýšený puls a podobně, je možné, že se jedná o alergickou reakci. V tom případě je nutné navštívit lékaře.

Bodnutí vosou

Doporučuje se přiložit octový obklad, který postižené místo zklidní. Žihadlo nevytahujeme, protože žádné není.

Kafe.cz radí: doporučené prostředky do 100 Kč

Alpa Gel (20ml)
Charakteristika: Chladí, má znecitlivující účinky, takže se vaše dítě nebude tolik škrábat.
Cena na internetu: 19 Kč

Hansaplast Gel (50 ml)
Charakteristika: Nemastný, rychle se vstřebávající gel s obsahem kafru, mentolu a hamamelis. Zklidňuje a ochlazuje pokožku.
Cena na internetu: 46 Kč

Altermed Antisectin (35 g)
Charakteristika: Zklidňující gel po bodnutí hmyzem. Přírodní látky ošetřují podrážděné místo, mírní svědění a bolest.
Cena na internetu: 65 Kč

Bodnutí včelou

Včela často nechá v kůži postiženého žihadlo. To je nutné šetrně odstranit – nejlépe pinzetou. Při vytahování žihadla je třeba dávat pozor, abychom netlačili na jedový váček. Po vyjmutí žihadla omyjeme postižené místo mýdlovou vodou a přiložíme chladivý obklad.

Bodnutí sršněm

Opět vytáhneme žihadlo a postižené místo ochladíme kostkou ledu v čistém kapesníku. Pokud nemáme led, můžeme použít cokoliv zmraženého.

Kafe.cz radí: doporučené prostředky do 200 Kč

After Bite (14 ml)
Charakteristika: Zmírňuje reakce po poštípání komárem, vosou, včelou, mouchou, ovádem, po žahnutí kopřivou nebo medúzou. Když se použije hned, funguje prakticky okamžitě.
Cena na internetu: 101 Kč

Fenistil (30 mg)
Charakteristika: Gel, který se používá po nadměrném opalování, ale i při kousnutí hmyzem. Účinná látka obsažená v gelu je silné antihistaminikum. Jeho použití je provázeno příjemně chladivým pocitem.
Cena na internetu: 129 Kč

Mrňousky je potřeba hlídat

Nejlepší obranou je vyhnout se místům, kde se hmyz ve zvýšené míře vyskytuje. Samozřejmě to není vždy možné. Navíc velmi malým dětem připadá »létající něco« velmi atraktivní a rády hmyz honí a chytají.

Pozor na zmije

Hmyz není jediné nebezpečí, které na naše děti ve slunečných dnech čeká. Zmije se ráda vyhřívá na sluníčku na loukách, u řek, nebo se třeba jen tak v tichosti plazí lesem. Kousnutí nemusí být nutně smrtelné, jak se mezi lidmi často traduje. Nicméně při uštknutí je stejně potřeba postiženého dovézt k lékaři, protože se nedá předpokládat, jak bude jeho tělo na zmijí jed reagovat.

První pomoc při kousnutí zmijí

V žádném případě se rána nerozřezává, nevysává, ani nevypaluje. Pravdivé není ani tvrzení, že by se rána měla směrem k srdci podvázat – šíření jedu to skutečně nezabrání. Končetina se jen znehybní na dlaze, rána se překryje kapesníkem. Pokud u sebe máte dezinfekci, použijte ji. Postiženého je nutné dopravit co nejdříve k lékaři, který už rozhodne o další léčbě.

Kafe.cz radí: doporučené prostředky nad 200 Kč

Tee tree oil (25 ml)
Charakteristika: Dražší výrobek pro vyznavače přírodní medicíny. Tee tree oil je nejsilnější přírodní antiseptikum, působí proti bakteriím a plísním, urychluje hojení, stimuluje imunitní systém pokožky a podporuje její prokrvení.
Cena na internetu: 279 Kč

Vakuová stříkačka Extractor
Charakteristika: Vakuová stříkačka na vysátí jedu z rány po bodnutí hmyzu. Má čtyři druhy vyměnitelných nástavců a okamžitě zbavuje bolesti a svědění. Doporučuje se hlavně na cesty do ciziny.
Cena na internetu: 730 Kč

Poradíte maminkám jiný osvědčený recept proti hmyzu, třeba i ten babský?