Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Děti a čištění zubů: Nutné zlo, nebo zábava?

Zdroj: Profimedia.cz

Jedna z posledních studií dokázala, že jen třetina českých dětí do pěti let má zdravé zuby. V čem rodiče chybují?

Preventivně, bezbolestně

Doby, kdy žáčci chodívali hromadně k zubaři jsou pryč. Je nyní pouze na rodičích, aby se snažili jim vypěstovat návyk v podobě pravidelné návštěvy zubaře. Jistě jde o jeden z nejtěžších úkolů ve výchově vůbec vzhledem k tomu, že snad neexistuje bytost, která by si užívala návštěvu u stomatologa. Proto je důležité, aby alespoň první návštěva u zubaře byla pokud možno bezbolestná.

Příčiny vzniků kazů u dětí

Už v těhotenství může nastávající maminka špatnou životosprávou zavdat tendenci ke kazivosti zubů. Další chybou je z generace na generaci předávající se zvyklost olizování vypadnutého dudlíku z kočárku. Vzhledem k tomu, že kaz je vlastně svého druhu infekce, může maminka nevědomky zanést infekci do pusinky svého dítka. Nedoporučuje se proto ani používání zubního kartáčku jiného člena rodiny apod. V neposlední řadě pak je nutno upozornit na slazené čaje a vody podávané po celý den. Tím dítěti také neposkytnete dobrou službu.

Zdroj: Profimedia.cz

Jaká dodržovat pravidla

První návštěva zubaře by měla proběhnout mezi 1. – 2. rokem, potom je vhodné dodržovat preventivní prohlídky každého půl roku. Sami jděte svému potomkovi příkladem, naučte ho správně si čistit zoubky dvakrát denně. Nakupujte přípravky pro děti, veselý kartáček s obrázky, ať je čištění zoubků zábavou. Správná výchova také souvisí s kazivostí zubů. Vysvětlete mu, že sladkosti nejsou nejlepší a pozor na med. Častou chybou je uklidnit miminko, kterému se nechce spát, troškou medu na dudlíku. Toho se určitě vyvarujte, mohli byste dítěti zapříčinit několik nepříjemných návštěv u zubaře.

Nepodceňujte situaci

Péče o zubní hygienu vašeho dítěte je samozřejmě ve vašich rukou. Nepodceňujte vedení vašeho potomka k pravidelné péči o chrup, upozorňujte ho na to, že sladké limonády a čokolády nejsou dobré pro jeho zoubky. Čištění zubů by měl být také jeden z ranních rituálů i zvyklost předcházející spánku. Jednou vám za vaši péči možná bude potomek vděčný.

Tipy Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Aquafresh

Kartáček se štětinami soft, flexibilní krček, malá hlavice, cik-cak zástřih, krytka ve tvaru zvířecí hlavice. Měkké štětiny a delší držátko.

Cena: 77 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

Colgate (K Smiles Youth) 6+ soft

Střední hlavice s integrovanou škrabkou na jazyk, soft vlákna, objemné držátko, pro děti od 5 let.

Cena: 70 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

Držák Hroch s přísavkou - pro kartáčky

Žertovné zvířecí hlavičky s otevřenou tlamičkou pro uchycení zubního či mezizubního kartáčku. S přísavkou, která opravdu drží. Modely: zelený nosorožec, tyrkysový hroch, hnědý jezevčík, oranžový medvěd, hnědý jelen se žlutými parohy, fialový vlk, opice, zelená žába, oranžový lev, růžový slon, kravička „milka“.

Cena: 49 Kč

Čistí si vaše dítko pravidelně zoubky? Jak mu činnost zpříjemňujete?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky