Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Děsí vás cena úsporných zářivek?

Zdroj: Profimedia.cz

Klasickým žárovkám na našem trhu brzy odzvoní, od září 2009 jsou stahovány z obchodů. Ve srovnání s kompaktními úspornými zářivkami jsou totiž neekonomické a nešetrné k životnímu prostředí. Jenže... Proč je jejich cena tak vysoká?

Věděli jste například, že jedna zářivka vyprodukuje za rok o 400 kg CO2 méně, než klasická žárovka? Pro představu: jeden vzrostlý strom dokáže za rok vstřebat pouze 14 kg CO2. To znamená, že použitím jedné zářivky místo žárovky »ušetříte« 28 stromů ročně! Pokud by-chom počítali s tím, že průměrný počet žárovek na jednu domácnost je deset, tak už 2,5 do-mácnosti zachrání ročně jeden hektar lesa.

Pozná, že se stmívá

Používáním sporných zářivek šetříte nejen životní prostředí, ale kupodivu i peněženku. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale pokud spočítáme provozní náklady zářivek a žárovek za del-ší časové období, zjistíme, že úsporky jsou podstatně výhodnější. Díky delší životnosti a menší spotřebě elektrické energie se už za pár měsíců vrací investice vložená do pořízení úsporné zářivky. A v průběhu let pak šetří tisíce korun. A nemusíte se bát, že byste si z bohaté nabídky nevybrali – kromě klasických zářivek existují i stmívatelné verze, úsporky se soumrakovými čidly, které se při soumraku samy rozsvítí, či světla zkombinovaná s úspornými, tlumeně sví-tícími LED diodami pro noční osvětlení.

Běžný spotřebitel při pohledu na cenovku úsporné zářivky zažívá šok. Staré dobré levné žá-rovky zakázali, a teď byste měli platit tolik? Ve skutečnosti nákupem úsporky výrazně ušetříte. PŘÍKLAD: Výměnou klasické 100W žárovky za úspornou Osram Dulux Superstar 20W ušetříte během životnosti zářivky na energii 3600 korun.

Mýty a fakta o úsporkách

MÝTUS: Nemohou se často vypínat a zapínat
FAKT: Kvalitní úsporné zářivky s životností 10 000 hodin jsou testovány na 500 000 vypnutí a zapnutí, takže jsou pro běžný provoz v domácnosti naprosto vhodné. Pro extrémně časté spínání (např. schodišťové vypínače) jsou na trhu i speciální kompaktní úsporné zářivky, které jsou spínatelné neomezeně.

MÝTUS: Dlouho trvá, než se rozsvítí
FAKT: Kvalitní úsporky se rozsvítí prakticky okamžitě a jejich náběh na plný výkon je velmi rychlý.

MÝTUS: Úsporky blikají a mají nepříjemné míhavé světlo
FAKT: Opět hodně záleží na kvalitě zářivky. Dobré kompaktní úsporné zářivky mají vysokofrekvenční předřadník, neblikají a jejich světlo je zdravotně nezávadné a pro oči příjemné. Novinkou na trhu jsou zářivky s teplým, naoranžovělým světlem, připomínajícím barvu světla klasické žárovky.

MÝTUS: Úsporné zářivky nemohou svítit venku
FAKT: Když zvolíte správný druh, můžete úsporku instalovat i do zahradního osvětlení. Některé typy zářivek jsou určeny i pro provoz venku a neublíží jim teplota ani -20 °C.

MÝTUS: Úsporky jsou moc dlouhé, nemají hezký tvar
FAKT: V současnosti je možné koupit zářivky ve tvaru i rozměrech shodných s klasickými žárovkami. Jsou k dostání velké baňky, svíčky, tvar klasické žárovky a existují také miniaturní verze twist zářivek se stočenými trubicemi.  

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky