Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co může pomoci, když miminko pláče...

Co může pomoci, když miminko pláče...
Co může pomoci, když miminko pláče...
Zdroj: www.detskekoliky.cz

Kojenecké koliky jsou starým známým nepřítelem maminek i jejich malých uzlíčků štěstí. Setká se s nimi téměř každé čtvrté miminko v období od narození do šesti měsíců věku. Nejkritičtější je období kolem druhého a třetího měsíce. To, že se miminko necítí dobře, nám dává na známost tím jediným způsobem, který zatím zná, tedy pláčem.

Kolika se nejčastěji projevuje tak, že je miminko v nepohodě a neustále pláče. Charakteristický je záchvatovitý, neutišitelný pláč bez vysvětlitelné příčiny, který trvá více než tři hodiny denně a zjevuje se více než tři dny po dobu nejméně tří týdnů. Kolikami trpí děti převážně ve večerních hodinách.
Určit přesnou příčinu, proč se kolika objevuje, je velmi náročné. Stanovení diagnózy stojí především na detailním a cíleném kladení otázek rodičům, zejména pak mamince, o problémech a potížích dítěte. Často se využívají i vyšetření ultrazvukem, aby se vyloučily vnitřní deformace nebo gastroezofageální reflux.

Obtíže spojené s kolikami mohou souviset jak s psycho-sociálními faktory, jako jsou např. napětí mezi matkou a dítětem, nezralost nervového systému, neschopnost dítěte zpracovat vnější podněty, přílišná úzkostlivost matky, nesprávná technika krmení či poporodní deprese, tak i s organickými onemocněními (např. napadení parazity). Také mohou souviset se stravou matky, ale i dítěte.

"Kolika je ve velké míře způsobena nezralostí struktur trávicího traktu. U části dětí s kolikami je příčinou intolerance laktózy. Je obvykle přechodná v prvních měsících života a je způsobena nedostatečnou aktivitou střevního enzymu laktáza, která tráví mléčný cukr laktózu," vysvětluje pediatrička MUDr. Darina Čiková. Laktóza je hlavním cukrem každého mateřského mléka a nachází se také v tekuté kojenecké stravě. K tomu, aby mohla být střevy dobře vstřebána, je potřeba, aby byla rozdělena na své dvě molekuly - glukózu a galaktózu. To má v těle na starosti enzym laktáza. U mnoha kojenců však jeho produkce není dostatečná. To způsobuje, že nestrávený mléčný cukr přechází do dolních částí trávicího traktu. Následně dochází v tlustém střevě k procesu kvašení a produkci plynů. Intolerance laktózy se projeví nadýmáním, zvětšením bříška, zhoršeným refluxem se zvracením, řidšími stolicemi a bolestmi bříška. U některých jsou přítomny jen kolikovité bolesti bříška. Kojenecké koliky způsobené intolerancí laktózy jsou většinou přechodné a odezní kolem 4. až 6. měsíce věku dítěte.

Zásady, které mohou pomoci předejít kojenecké kolice, nebo jak ulevit miminku, vysvětluje MUDr. Čiková: "Pohoda v rodině bez většího stresu, správná technika kojení či krmení mléčnou náhražkou nebo strava kojící matky s vynecháním či omezením potravin, které mohou vyvolat či zhoršit koliku (květák, kapusta, okurky, cibule, papriky nebo příliš kořeněná jídla). Vhodné jsou i masáže bříška ve směru hodinových ručiček a přípravky na odplyňování. I šetrně zavedená rektální trubička může miminku ulevit. Pokud je příčinou kolik intolerance laktózy, pomůže dodávání enzymu laktáza ve formě kapek, který tráví mléčný cukr laktózu."

Novinkou na trhu je výživový doplněk ColiPrev®, který je složen pouze z přírodních ingrediencí a jeho hlavní složkou je enzym laktáza. Ten štěpí laktózu na dva jednoduché sacharidy, které tělo miminka dokáže jednoduše a bez problémů strávit. Nepříjemné příznaky kojenecké koliky jako nadýmání, křeče, průjmy či bolesti tak výrazně ustanou. Kapky se jednoduše přidají děťátku do mléka nebo tekuté kojenecké stravy či se mu podají na sterilované lžičce přímo do úst před každým kojením. Doplněk stravy by měla mít k dispozici každá maminka nejen jako pomoc, když děťátko už trpí nepohodou, ale i pro případ předcházení takového stavu. Více informací na www.detskekoliky.cz
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU