Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co dělat, když si vaše dítě vyrazí zub

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Úrazy zubů nejsou nic příjemného. Přesto existuje šance na záchranu.

Úraz se přihodí, ani nevíte jak

Váš potomek nemusí být rváč nebo otloukánek na to, aby i jeho postihl úraz zubů. Zranit se může takřka kdykoliv při hře či sportu. Stejně tak si může vyrazit zub při obyčejném zakopnutí, nárazu do překážky apod. Nejčastěji se zubaři setkávají u menších dětí s úrazem zubu z důvodu pádu. Buď při chůzi či běhu nebo při jízdě na kole. Pád z kola či náraz ve vyšší rychlosti je samozřejmě mnohem tvrdší než při pěší chůzi.

Co se může stát

Ordinace zubních lékařů potvrzují, že zejména dětem v mladším školním věku se často alespoň jednou úraz zubů přihodí. Ovšem není úraz jako úraz. Některé vypadají hrůzostrašně, protože má dítko pusu plnou krve, ale mnohdy se ukáže, že je poraněn pouze ret. Co se zubů týče, dítko si je může buď vyrazit nebo si často urazí kousek jedniček neboli horních či dolních řezáků. A to jak u mléčného chrupu, tak u toho trvalého.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Co když už se úraz stane?

Pokud se jedná o uražený mléčný zub, zubař s tím patrně moc nenadělá. Alespoň ne tehdy, nenastanou-li komplikace v podobě kažení uraženého zoubku apod. Uražený zoubek nijak nebolí a jedná se spíše o kosmetickou vadu. Rozhodně však zkontrolujte, zda uražení nevytvořilo příliš ostrý hrot, který by mohl působit bolest. Váš zubní lékař vám zajisté poradí, zda je nutné podstoupit nějaké ochranné opatření nebo máte jen vyčkat na výměnu mléčného zoubku za trvalý.

Ještě je šance

Když si dítko stálý zub přímo vyrazí, znamená to, že přijde o zoubek celý – žádný kousek v dásni nezůstane. Možná vás napadne, že teď na tom místě bude mít prostě díru, dokud se neobjeví zoubek druhý, ale šance na záchranu zubu existuje.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Co s vyraženým zubem?

Odborníci nabádají, že po takovémto úraze máte zoubek sebrat, opláchnout pod vodou, zasunout dítěti do díry po tomto zubu nebo vložit pod jazyk a ihned se vydat na zubní pohotovost. Při oplachování zubu jej nijak nedrhněte, protože je potřeba zachovat co nejvíce zbytků tkáně. Ta je potřebná k tomu, aby lůžko, z něhož vyražený zub původně rostl, opět zub přijalo. Pokud není dost dobře možné vložit opláchnutý zub dítku na původní místo či pod jazyk, dejte jej do mléka. Důležité je pro záchranu zoubku včasné vyhledání lékařského ošetření. Udává se časový limit půl hodiny.

Nepodceňte riziko

Když se stane, že si dítko vyrazí řezáky mléčné, i tak navštivte lékaře, protože hrozí nebezpečí, že se při tom poranily (zatím v dásních skryté) zuby trvalé. Můžete se setkat i s úrazem, který vypadá velice drasticky, ale poté s úlevou zjistíte, že potomek má zuby všechny a celé – k poranění došlo »pouze« u rtu. Kdo se s tímto úrazem již setkal, ví, že vše vypadá mnohem dramatičtěji, než jaká je skutečnost. Rty totiž velice krvácejí. Stejně tak dobře jak krvácejí i natékají. Při poranění rtu je zapotřebí místo opláchnout od nečistot, zkontrolovat chrup (zda nedošlo k jeho poškození) a postižený ret chladit nebo přímo ledovat. Při podezření na vážnější úraz ihned navštivte lékaře.

Kafe.cz doporučuje: Tohle zabírá při bolesti

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Ibalgin 400 – 30 tablet
Účinná látka ibuprofen zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně. Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu, zvláště u onemocnění pohybového ústrojí. Ibuprofen rovněž tlumí horečku, která provází např. nemoci z nachlazení.
Cena: 41 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Alka-Seltzer – 10 tablet
Při rozpuštění šumivé tablety ve vodě se tvoří hlavní účinné složky natrium salicylát a natrium citrát. Natrium salicylát tlumí bolest, snižuje horečku a působí protizánětlivě a potlačuje srážení krevních destiček. Natrium citrát v pufrované formě zaručuje lepší žaludeční snášenlivost.
Cena: 77 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Aspirin C - 10 šumivých tablet
Aspirin C mohou užívat dospělí při mírných až středně silných bolestech, (např. bolestech hlavy, zubů, svalů, kloubů nebo při menstruačních bolestech), při horečce a při zánětech. Děti nad 9 let mohou užívat přípravek Aspirin C pouze na doporučení lékaře.
Cena: 84 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců
Panadol Baby, suspenze 100 ml
Přípravek Panadol Baby suspenze je určen ke snížení horečky a bolesti provázející chřipku, nachlazení, infekční onemocnění dětského věku (např. spalničky, zarděnky, plané neštovice, spála, příušnice) a očkování. Přípravek Panadol Baby suspenze je též vhodný k tlumení bolesti provázející prořezávání zoubků a bolesti zubů. Přípravek Panadol Baby suspenze je vhodný pro děti od 3 měsíců do 12 let.
Cena: 75 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky