Gauče a sedací soupravy v domácnostech velmi trpí. Zvláště, máte-li děti, zvířata nebo partnera, který na nich tráví většinu dne. Zjistili jsme, co funguje na nejčastější skvrny.
Gauče, pohovky, sedačky. Ať už je nazýváte, jak chcete, nic to nezmění na tom, že jsou jedním z nezatěžovanějších kusů nábytku. Především na světlejších potazích je všechno vidět. A nemusíte mít děti ani zvířata, aby se skvrny objevily bez vašeho přičinění. Stačí partner, který na gauči s oblibou jí a sleduje televizi. Jak na skvrny vyzrát?
Věděli jste, že:
|
Látkový gauč
Co funguje:
- Vysavač s mokrým vysáváním.
- Pěnový čistič na čalouněný nábytek a čistění žínkou.
- Voda s trochou pracího prostředku a velmi jemný silonový kartáček.
Rada čtenářky KAFE.cz: Na oživení barvy na závěr přetřete gauč hadříkem namočeným ve vodě s trochou octa.
Koženkový a kožený gauč
Co funguje:
- Otřít utěrkou namočenou ve vodě s trochou saponátu.
- Dětské vlhčené ubrousky.
- Speciální prostředky na koženku či kůži.
Rada čtenářky KAFE.cz: Zkuste roztok octa a lněného oleje (1:1), kterým krásně vyčistíte i světlou sedačku. Na skvrny a čáry od propisky vyzkoušejte směs lihu s benzinem z lékárny, poté potřete lněným olejem.
Nejčastější skvrny na pohovkách, za které mohou muži
Káva a kakao
Typická situace: Muž svačí u televize a rozlije nápoj na pohovku.
Řešení: Čistíme roztokem saponátu (případně šamponu) a vody. Vtíráme do skvrny a kartáčujeme. Pokud je skvrna od kávy čerstvá, můžeme ji nejdříve posypat solí a tu pomalu vetřít. Naopak skvrny od kakaa je lepší nejdříve navlhčit, poté potřít neředěným saponátem. Nakonec čistíme kartáčkem namočeným v saponátovém roztoku.
Pivo
Typická situace: Partner se dívá na televizi, samozřejmě s pivem v ruce, a sklenka či láhev mu vypadne z ruky. Nebo si ji na gauč položí a pochopitelně ji vylije.
Řešení: Připravte si teplý roztok pracího prostředku, čistý hadřík a skvrnu vymývejte.
Krev
Typická situace: Partner se na gauči řízne do prstu, seškrábne si stroupek a neřeší, že na pohovce budete mít krvavé skvrny.
Řešení: V případě zaschlých skvrn můžeme vyzkoušet roztok citronové šťávy (1 lžička na 100 ml vody), který vtíráme bílým hadříkem. Vždy jej nanášíme od kraje po střed. Zkusit můžete i jinou variantu – skvrnu potřít studenou vodou (na krev nesmí být horká) a dále čistit vlažnou mýdlovou vodou, případně vodou s přídavkem čpavku.
Propiska
Typická situace: Partner si odloží otevřenou propisku, a to přímo na váš světlý gauč. Skvrna je na světě.
Řešení: Skvrnu čistěte neředěným saponátem, poté otírejte koncentrovaným lihem. Můžete také zkusit napustit chomáček vaty teplým lihem a skvrnu otírat.
Žvýkačka
Typická situace: Partner si na pohovku donese večeři, z pusy vytáhne žvýkačku a ani si nevšimne, že ji na pohovce rozsedl.
Řešení: Tady funguje led. Vezměte ledovou kostku a místo zchlaďte – je třeba pořádně přitlačit. Poté zkuste nehtem žvýkačku seškrábnout a potah následně přetřete lihem.