Chyby při zařizování ložnice

Zdroj: Profimedia.cz

Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování ložnice, kvůli kterým máte problémy s usínáním a spaním? Jak na to, abyste se nezkazila oči, nebo záda? Poradíme vám...

Málo světla – nebezpečné!

Dvě lampičky se zastíněnou žárovkou, jejíž světlo navíc směřuje vzhůru, jsou vhodné pro vytvoření intimní atmosféry. Pokud si však chcete v posteli číst, luštit křížovku nebo se věnovat ručním pracem, připravilo by vás podobné osvětlení brzy o zdravý zrak. Světlo lampičky musí být dobře nasměrovatelné a na knihu musí dopadat shora. Optimální je umístění světelného zdroje nad hlavu tak, aby vše potřebné osvětloval přímo.

 

Nástěnná/ čtecí lampa Husvik 

Tip Kafe.cz

Nástěnná/ čtecí lampa Husvik

Skvělá lampa nad postel. Má dvě úrovně osvětlení, a tak lze intenzitu přizpůsobit potřebám. Nastavitelné je i stínidlo pro snadné nasměrování světla.

Cena: 799 Kč (ikea.cz)

Počítač v ložnici – nikdy!

Pokud pozdě do noci doděláváte, co jste přes den v práci nestihla, a pak se jen přesunete z židle do postele, nedivte se, že nemůžete usnout. Počítač by neměl mít v ložnici své místo. Někomu může vadit i televize, zatímco jiné naopak uspává a bez ní by neusnuli. Odborníci televizi v ložnici příliš nedoporučují, nicméně přesto je její sledování (tedy zábava) před spaním menším zlem, než práce s počítačem.

Spaní u stropu – takto ne!

Spací patra a palandy mají jednu velkou výhodu – šetří místo. Nezapomeňte ale, že právě těsně pod stropem je nejteplejší a nejvydýchanější vzduch v celé místnosti. Proto se spaní na palandách rozhodně nedoporučuje dospělým, ale především dětem, které v noci trápí dýchací obtíže. Pokud se rozhodnete pro spací patro, umístěte ho pokud možno co nejníže (čím vyšší strop, tím lépe) a před spaním vždy celou místnost důkladně vyvětrejte.

Hromada polštářů – chyba!

Zanořit se do hromady polštářů je sice příjemné, ale pokud si v noci dáte pod hlavu příliš, vaše páteř vám rozhodně nepoděkuje. Jestliže strávíte celou noc ve strnulé, nepřirozené pozici, vaše svaly v oblasti krční páteře se neuvolní, neboť budou permanentně namáhány. Ráno se vám vaše tělo za hromadu polštářů odvděčí celkovou rozlámaností a bolestmi hlavy. Pokud jste zvyklá na více polštářů a máte pocit, že byste bez nich neusnula, zkuste je ubírat postupně.

 Dormeo Memosan

Tip Kafe.cz

Dormeo Memosan

Anatomicky tvarovaný polštář Dormeo Memosan z viskoelastické pěny umožňuje kvalitní oporu hlavy, krku a ramen. Minimalizuje tlak, který by byl vyvíjen na tělo jeho nesprávnou polohou. Zbavuje napětí a stresu v oblasti krku a šíje. Polštář se po odstranění zátěže automa-ticky vrátí do původního tvaru.

Cena: 690 Kč (dormeo.cz)

Nízká postel – nebrat!

Stejně tak, jako je nevhodné spaní pod stropem, neměla byste spát ani příliš nízko. Zčásti proto, že čím nižší postel, tím blíže jste prachu z podlahy a z části kvůli pohodlnému vstávání. Musíte před tím, než ulehnete, udělat dřep a další vás čeká ráno při vylézání z postele? Teď to možná není takový problém, ale co když za nějaký čas oceníte každý akrobatický kousek, který si díky dostatečně vysoké posteli ušetříte?

Tip Kafe.cz

Naučte se před spaním uklidnit

  • Nedovolte stresu, kterému se vystavujete celý den, aby vás následoval i do ložnice. Tato místnost by měla být vaší „svatyní klidného spánku“ – nic, co by mohlo odpočinek narušit, sem nepatří!
  • Umístění pracovního koutu do ložnice je nevhodné; pokud máte možnost volby, najděte pro něj lepší místo.
  • Pozor na silné a studené světlo, nedostatečnou zvukovou izolaci nebo nežádoucí zápach či příliš silné vůně.
  • Před spaním se vždy uvolněte – horká koupel s vonnými solemi nebo krátká procházka, vás příjemně naladí.
  • Nejméně tři hodiny před tím, než se odeberete na lůžko, necvičte a nejezte těžká jídla.
  • Pokud to není nutné, neberte prášky na spaní. Jestliže máte problém usnout nebo se v noci často budíte, vyzkoušejte nejdříve bylinkové čaje. Nespavcům pomáhá odvar z meduňky, třezalky, kozlíku lékařského nebo chmele otáčivého.
  • Navykněte si chodit spát každý den ve stejnou dobu. Výjimky nedělejte pokud možno ani o víkendu.

 Kapky Dobrou noc, Vladimír Grešík

Tip Kafe.cz

Kapky Dobrou noc, Vladimír Grešík

Kapky urychlují usínání a pomáhají navodit klidný spánek. Stačí 30 kapek asi hodinu před spaním. Obsahují 10 % výtažek ze směsi bylin – dobromyslu, meduňky, mateřídoušky, chmelu, prvosenky, ovsa, srdečníku, mučenky a třezalky ve 40 % lihu.

Cena: 60 Kč (gresik.cz)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky