Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kristýna: Manžel nastoupil místo mne na mateřskou, ale nezvládl to

Kariéra a dítě
Kariéra a dítě
Zdroj: Shutterstock
Kariéra a dítě

Těhotenství je ten nejkrásnější čas v životě ženy. Zkuste si mezi nakupováním dupaček vytvořit plán, jak by mohl váš život vypadat po narození dítěte. Předejdete tak nepříjemným překvapením.

Rodičovství je zápřah pro oba rodiče. Péče o dítě vás může dohnat až do manželské poradny. V galerii najdete tipy, co vás tam čeká.

Dítě jako lék

Jmenuji se Alena, je mi 41 let a můj problém by se dal shrnout do jedné věty: "Manžel si vynutil dítě a teď se o něj ani jeden z nás nechce starat." Nepřeháním, situace je skutečně vážná. Hádky jsou na denním pořádku. Vinu neseme oba. Kdybychom si nepořizovali dítě jako náplast na skomírající vztah a radši šli každý vlastní cestou, udělali bychom mnohem líp.

Noční můra

Po sedmnácti letech společného soužití jsme o sobě věděli všechno, překonali jsme desítky vážnějších i naprosto malicherných krizí a dítě představovalo jedinou možnost, jak náš vztah posunout dál. Bylo mi 39 let a už jsem si na mateřství připadala stará, ale Lukáš byl jako umanuté děcko a nakonec mě uargumentoval. Tajně jsem doufala, že náš věk bude v cestě za dítětem překážkou a dlouhé snažení bez výsledku ho omrzí. Když jsem následující měsíc nedostala menstruaci a těhotenský test potvrdil moje nečernější představy, šly na mě mrákoty. Hormony naštěstí nastoupily v plné síle a s blížícím se datem porodu jsem se těšila čím dál víc.

Měla jsem jen jednu podmínku - hned po šestinedělí nastoupit alespoň na pár dnů v týdnu do práce. Lukáš souhlasil a rád se na několik měsíců vzdal fyzicky náročné práce a rozhodl se starat o dítě místo mě. Beztak vydělávám mnohem víc než on.

Závist

Rozárka přišla na svět po náročném porodu císařským řezem. Při pohledu na ni mě zděšení z jizvy v podbřišku rychle přešlo. Bylo to naše sluníčko a první dny s ní jsem si užívala naplno. Jen jsme ale doma najeli na pravidelný režim, začala mi chybět práce. Sedávala jsem u okna a pozorovala lidi, jak chodí do práce a odpoledne domů. Stýskalo se mi po ruchu, po zápřahu, po kolegyních. Jen mi skončilo šestinedělí, předala jsem Lukášovi domácnost i dítě a třikrát v týdnu trávila den v kanceláři.

Paraziti

Ze začátku všechno klapalo jako hodinky. Manžel se osvědčil. Neštítil se žádné práce a svou malou princeznu hýčkal a vynášel do nebes. Problém nastal, když se ohlásili jeho kamarádi. Přijeli ze severu Čech na pár dnů a chtěli si s ním užít zábavu jako za starých časů. Neprotestovala jsem, ale nechala jsem mu na krku dítě. Byl to jeho zájem a jeho přátelé. Nebyl důvod, abych si já odpírala a dřepěla doma, zatímco on bude vysedávat v hospodě a častovat přítomné hrdinskými historkami.

Na bedrech matky

Sbalil Rozárku, batoh "poslední záchrany" a vydal se vstříc svým kumpánům. Vrátil se o tři hodiny později a výraz v obličeji nevěstil nic dobrého. Vysmáli se mu, naplivali mu do obličeje. "Dobírali si mě, že jsem docela slušná hospodyňka a chůvička. Nesouhlasím se vším, pro Rozárku bych dýchal. Ale ve finále mají pravdu. Vyměnil jsem důstojnost za plenky a jediný projekt, který mám na starosti, je klidná noc bez prdů!" V týdnu došel na úřad, zrušil dovolenou a nastoupil zpátky do práce. Ani já jsem nehodlala ustoupit, a tak platím horentní částky za chůvu a utíkám do bezpečí své kanceláře.

Máme dítě, které jako by viselo v prostoru, chtělo se chytit, ale oba rodiče mají ruce umanutě složené na prsou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky