Něco na té šantě je!

Šanta obsahuje substance, které jako by byly stvořeny přímo pro kočičí potěchu - proto se jí také někdy říká »kočičí kokain«. Na člověka a další savce má přitom tato rostlina jen minimální účinky. Odhaduje se, že šantu začali kočkám poprvé nabízet Egypťané, kteří jsou známí svým uctíváním koček.

Čím to je, čím to je?

Na kočky působí zejména látka nepelakton, která se vyskytuje v listech a stonku. Nepelakton způsobuje válení se koček po podlaze, což je u koček (samic) projev říje, myslelo se tedy, že působí jako afrodisiakum. Je to ale málo pravděpodobné, protože to samé způsobuje také u kocourů. Šanta působí přes čichové ústrojí, ale je možné, že na ni budou reagovat i kočky, které čich nemají nebo ho ztratily.

Není nebezpečná?

Když se kočka k šantě přiblíží, obvykle ji čichá, otírá se o ni, líže a nakonec ji sní. To, co dostane kočky do nálady, je ale právě ono čichání. Kočky jsou schopné zaregistrovat šantu ve vzduchu už při koncentraci jedna ku jednomu milionu. Šanta je pro kočky neškodná. Nelze se jí předávkovat, protože většina koček ví, kdy má dost a další už odmítnou. Šanta nemá žádné vedlejší účinky a není návyková.