Moderní antikoncepce umožní plánovat početí

Tak jste se rozhodla, že je na čase rozšířit rodinu a berete zatím pilulky? Antikoncepční přípravky nejčastěji ordinované mladým ženám obsahují kombinaci dvou hormonů – estrogenu a progestinu. Oba hormony jsou tělu vlastní, tvoří se ve vaječnících a odpovídají za pohlavní vyzrávání ženy, za normální průběh menstruačního cyklu, ale i za zdárný průběh početí a těhotenství.

Jak dlouho po vysazení antikoncepce musíte používat jinou ochranu?

Dnešní pilulky obsahují tak nízkou hladinu hormonů, že z těla »vymizí« už několik dnů po vynechání antikoncepce. Že již neúčinkují poznáte podle nástupu krvácení zhruba do tří dnů po spolknutí poslední pilulky. Nic vám tedy nebrání v příjemné činnosti, která vede k početí miminka.

Těhotná i přes antikoncepci, ublíží to miminku?

Pokud se vám stalo, že z nějakého důvodu (zapomenutá tabletka, zvracení, průjmové onemocnění atd.) selhala vaše antikoncepce a vy jste »v tom«, nezoufejte. Jste rozhodnutá si dítě nechat, ale máte obavy, že jste užíváním hormonálních pilulek v prvních dnech nebo týdnech těhotenství mohla poškodit jeho vývoj? Nemohla. Placenta v těhotenství vylučuje stejné hormony jaké jsou v tabletách, a to dokonce ve vyšším množství. Miminku tedy nic nehrozí.

Může hormonální antikoncepce léčit neplodnost?

Mezi lidmi se mimo jiné traduje, že bezprostředně po vysazení pilulek je šance na otěhotnění daleko vyšší. Někdo zase tvrdí, že otěhotníte-li v následujícím menstruačním cyklu po vynechání, častěji se »podaří« dvojčátka. Jak to tedy je?

Také to je mýtus

Hladina hormonů v současných přípravcích je tak nízká, že šanci na těhotenství nijak nezvýší. Stejně tak se nerodí častěji dvojčata. Tyto informace přetrvávají podle serveru antikoncepce.cz v podvědomí lidí ještě z doby dávno minulé. V prvních antikoncepčních pilulkách bylo totiž hormonů několikanásobně víc než v těch dnešních. Tehdy se skutečně stávalo, že po nasazení a následném vysazení tablet, došlo k ovulaci i u žen, jež normálně neovulovaly. I k početí dvojčat po takových »hormonálních náletech« docházelo častěji.