Do Česka se homeworking dostal z prostředí nadnárodních korporací, ale stále větší popularitu si získává i u menších tuzemských firem a živnostníků. Podmínkou pro úspěšnou práci z domova je ale dobrá znalost práce s počítačem, kterou lze získat například v prezenčních i e-learningových kurzech počítačové školy Gopas.

Homeworking aneb práce z domu

Homeworking vlastně z historického hlediska není nic nového. Naopak – zvyk docházet z domova někam za prací s sebou přinesla až průmyslová revoluce. Práce z domu, jak by se na první pohled mohlo zdát, není určena jenom pro malou skupinu zaměstnanců. Uplatňuje se v celé řadě kreativních a kancelářských profesí, od grafiků, programátorů, překladatelů a novinářů přes designéry a architekty až po manažery či obchodní zástupce, jejichž práce díky pokročilým technologiím přestává být vázaná na sídlo firmy. Žádné překážky této formě zaměstnávání neklade ani platná legislativa. § 317 zákoníku práce dokonce uvádí podmínky, za nichž lze práci provádět z domova. Kromě homeworkingu, jenž doslova znamená výkon typicky kancelářské práce z domova, se na českém pracovním trhu začíná uplatňovat také teleworking, čili práce odkudkoli na dálku prostřednictvím telekomunikačních technologií.

Výhoda pro firmu i benefit pro zaměstnance

„Homeworking je velkou příležitostí pro všechny, kdo žijí dále od větších měst a dojíždění do zaměstnání je pro ně časově i finančně náročné. Výhody přináší i rodičům s malými dětmi nebo lidem, kteří dlouhodobě pečují o nemocného člena domácnosti. Také rozšiřuje možnosti uplatnění osobám s fyzickým handicapem,“ vysvětluje psycholožka a firemní konzultantka Magdalena Čevelová. Pro firmy znamená tato forma práce především úsporu nákladů na kancelářské prostory a energie. Vytváří podmínky k flexibilnějšímu rozdělení pracovních úvazků a umožňuje zaměstnávat i pracovníky ze vzdálenějších regionů nebo v širší míře využívat služeb pracovníků se specifickou kvalifikací. „Práce z domu se rovněž stává zajímavým zaměstnaneckým benefitem, který pracovníky motivuje k lepším výkonům,“ dodává Čevelová.

Znalosti a dovednosti jsou důležité

„Oproti Evropské unii jako celku, kde formou homeworkingu pracuje celých devět milionů lidí, je Česká republika teprve na začátku,“ míní lektor společnosti Gopas Kamil Juřík. „Důvodů je hned několik, ale tím nejdůležitějším je stále relativně nízká počítačová gramotnost. Práce z domova totiž není možná bez odpovídající znalosti počítačových a komunikačních technologií, které jsou nutné nejen pro samotnou práci, ale i ke komunikaci s kolegy a nadřízenými,“ vysvětluje. „Homeworking oproti klasické práci v kanceláři klade vyšší nároky také na zvládání některých tzv. měkkých dovedností, k nimž patří zejména sebeřízení, schopnost zorganizovat si čas, komunikační dovednosti nebo umění říkat ne,“ připomíná psycholožka Čevelová. „Většinou ale jde o věci, které se formou tréninku nebo praxí dají naučit. Odměna v podobě pohodlnější a příjemnější práce s menším množstvím stresu určitě stojí za to,“ doplňuje.

Počítač vlastní většina populace

Data Českého statistického úřadu prozrazují, jak si Česká republika stojí v otázce vybavenosti výpočetní technikou a počítačové gramotnosti. Na otázku: „Vlastníte ve své domácnosti počítač a připojení k internetu?“ odpovědělo kladně necelých 81 % dotázaných, což oproti podobnému výzkumu z roku 2005 představuje nárůst o 17 procentních bodů.

O počítačové kurzy je zájem

Ze získaných dat také vyplývá, že ne každý, kdo vlastní počítač, s ním také umí dobře zacházet. Na otázku: „Zvládáte práci s počítačem a na jaké úrovni?“ většina dotázaných (89 %, což v přepočtu představuje 45 % populace) odpověděla, že pouze pro svoji potřebu. Pod tím si lze představit například napsání dopisu, vytvoření tabulky či prohlížení fotografií z dovolené, případně hraní nějaké hry. Nejvyšší úroveň počítačové gramotnosti má podle výzkumu Středočeský kraj (42 % oslovených), na opačném pólu škály se nachází kraj Ústecký s 25 %.

Podle omnibusového šetření, které na objednávku společnosti Gopas realizovala firma IBRS, by absolvování nějakého počítačového kurzu uvítalo celých 44 % ekonomicky aktivních lidí. Procento přitom stoupá s dosaženým vzděláním, takže největší zájem mají vysokoškoláci, nejčastěji ve věkové skupině 30–39 let. U žen je zájem o kurzy práce s počítačem zhruba o 5 % vyšší než u mužů.

Nepodceňujte vzdělávání

Miroslav Gregor pracuje jako konzultant personální agentury Ethic HR. „Povaha mé práce je taková, že velkou část jí mohu vykonávat z domu. Schůzky si sjednávám v jedné z našich kanceláří, ale jinak nebyl problém se s majitelem firmy domluvit, že pro něj budu pracovat doma,“ popisuje Miroslav Gregor. „Bez IT odborníka, kterého máte obvykle ve firmě po ruce, se občas v domácí kanceláři potýkáte s nečekanými problémy. Ostatně nutnost IT vzdělávání zdůrazňujeme všem, kterým naše agentura zprostředkovává práci. Vsadit na renomovanou vzdělávací instituci, jakou je například Gopas, je pak více než doporučeníhodné. Kurzy jsou důležitou investicí, proto je dobré dát pozor na to, komu peníze svěříte,“ radí.

Miroslav Gregor pracoval deset let ve velké nadnárodní společnosti jako personální ředitel a po roce homeworkingu si domácí kancelář nemůže vynachválit. „S disciplínou problémy nemám a možnost nastavit si vlastní pracovní tempo je příjemná. Inspirací je mi i moje manželka, která už z domu pracuje bezmála 10 let jako účetní. Chvíli to trvalo, než jsme si na sebe doma zvykli, ale teď už bychom neměnili,“ dodává Miroslav Gregor.

Nebojte se počítače

„Většina firem si začíná uvědomovat, že péče o zaměstnance a rozšiřování jejich kvalifikace je tou nejlepší investicí,“ říká Kamil Juřík z Gopasu. „Vybírat je možné z široké nabídky různých kurzů, které vás naučí nejenom Microsoft Office. V naší počítačové škole klientům poskytujeme přidanou hodnotu v podobě zkušených lektorů a také možnosti studovat z domova formou e-learningových kurzů. Kurzy se snažíme vést zábavnou a interaktivní formou, aby si každý odnesl co nejvíce praktických dovedností a přestal se počítače bát,“ dodává lektor Kamil Juřík.