Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chcete přidat? Víme, jak to zařídit

Chcete přidat? Víme, jak to zařídit
Chcete přidat? Víme, jak to zařídit
Zdroj: Thinstock

Chystáte se na pohovor a čeká vás dotaz na plat, anebo naopak pracujete již dlouho na jednom místě, avšak stále za stejné peníze? Pak se nebojte říct si o vyšší výplatu.

Situace 1. Hledáte práci

Hledáte práci a chystáte se na přijímací pohovor? Pak vás jistě nemine oblíbená otázka týkající se vašeho budoucího platu. Tedy vlastně dvě – první, jaký plat byste si představovala, často následuje druhá, a to pod jaký plat byste nešla. A proto je vždy dobré počítat s tím, že druhá otázka přijde, a rozmezí si předem určit. Tyto dvě částky by neměly být totožné a měly by ukázat prostor, ve kterém se s potenciálním zaměstnavatelem budete pohybovat. Padnou-li dvě částky, počítejte s tím, že tu vyšší určitě nedostanete a o tu nižší možná ještě budete bojovat. Myslete na to a k pohovoru jděte s nejnižší možnou hranicí platu, pod kterou nejste ochotna jít.

Tip Kafe.cz

Při otázce na výši platu neříkejte rozmezí, tu nejvyšší částku byste určitě nikdy nedostala. Uveďte pouze jedno číslo, a to vždy to vyšší.

Zdroj: Thinstock

Absolvent vs. zkušený profík

Jste-li čerstvou absolventkou, není vhodné se přecenit, praxe je praxe a začínáte-li kariéru, nehodí se říkat si o plat, o který by se možná mohl ucházet člověk se zkušenostmi. Naopak pokud v oboru už nějakou dobu působíte, nebojte se upozornit na úspěchy, kterých jste dosáhla, na jazykové znalosti, jsou-li třeba, a na tomto základě vystavte svůj požadavek na plat. Pro většinu lidí je taková otázka nepříjemná. Je ale běžnou součástí pohovorů, a tak je dobré se na ni připravit.

Zdroj: Thinstock

Situace 2. Máte práci

Pracujete u firmy už nějakou dobu a máte pocit, že by vám mělo být přidáno? A navíc víte, že nová kolegyně dostala nástupní plat stejný jako vy po pěti letech? Sestavte si seznam všech úspěchů, kterých jste v posledních letech dosáhla. Ať už to byla práce přesčas, sehnání nových klientů nebo úspěch vašeho projektu, seberte odvahu a běžte za vaším nadřízeným s pádnými argumenty.

TIp. Kafe.cz

O své nové kolegyni a jejím platu se ale raději nezmiňujte, to by nepůsobilo jako relevantní důvod ke zvýšení. Naopak byste se vystavila riziku, protože o mzdě se většinou dle pracovní smlouvy zaměstnanci mezi sebou bavit nesmí.

Zdroj: Thinstock

10 bodů, jak si říct o vyšší plat

  1. Zjistěte, zda byste jinde dostali víc.
  2. Nevyzvídejte u kolegů, uškodí vám to.
  3. Nesplacená hypotéka není dobrým důvodem ke zvýšení platu.
  4. Svoji žádost dobře načasujte.
  5. Našlapujte opatrně a připravte si půdu.
  6. První kartu musíte vynést vy.
  7. Netlačte protistranu ke zdi a nevyhrožujte.
  8. Netrvejte na okamžité odpovědi.
  9. Pokus se dá zopakovat, ale až za nějaký čas.
  10. Nezapomeňte, že benefity tvoří součást mzdy.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky