Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Češi a domácí mazlíčci: Na kolik by vás měli přijít a jací jsou nejoblíbenější

Nejoblíbenější psí a kočičí plemena v ČR
Nejoblíbenější psí a kočičí plemena v ČR
Zdroj:
Prohlédněte si všechny fotografie (22)

Zatímco dříve se říkalo, co Čech, to muzikant, dnes spíše platí, co Čech, to chovatel. Téměř tři čtvrtiny domácností totiž doma oblažuje nějaký domácí mazlíček.

Nejčastějšími čtyřnohými členy rodiny jsou samozřejmě hafani a číči. Odhaduje se, že v našich domácnostech žije kolem dvou milionů psů a jeden milion koček. V tom jsme evropská velmoc. Jedno nebo více domácích zvířat chová ve Francii 38 % domácností, v Belgii 37 %, v Německu a Norsku 13 % a ve Švýcarsku 10 %.

Zvířata v číslech

 • 13 000 Kč jsou roční průměrné náklady za psa, z toho 10 000 Kč padne na krmivo a zbytek na doplňky a kosmetiku. Nejvíce za chlupáče utratí domácnosti s lidmi ve věku od 50 do 70 let. Psy nejčastěji chovají domácnosti s dětmi, s průměrnými příjmy, vyšším vzděláním a z menších obcí do 5 000 obyvatel.
 • 9 000 Kč jsou průměrné náklady za kočku, z toho 7 000 Kč padne na krmivo.   
 • Průměrný český pes: věk 6,5 roku, hmotnost kolem 17 kg, je nekastrovaný a nemá průkaz původu.
 • 13 miliard Kč jsou odhadnuté roční náklady Čechů za pořízení zvířat, výbavy, krmiva, veterinární služby, zvířecí salony i hotely, 8 miliard Kč z této částky se na tuzemském trhu protočí v krmivech pro domácí mazlíčky.
 • 14 let žijí v průměru kočky (některé až 20),
 • psi se v průměru dožívají 12 let.

Veteriánrní péče

 • 3 800 veterinárních lékařů provozuje praxi, do konce desetiletí jejich počet stoupne přibližně na 4 000. 
 • 150 nových veterinářů (přibližně) každoročně dokončí studia, což je asi třikrát víc, než je na našem trhu potřeba, přesto hrozí nedostatek specialistů starajících se o hospodářská zvířata.
 • 5,1 veterináře na 10 000 obyvatel provozuje praxi v kraji Vysočina, to je nejvíce z krajů v ČR. Nejméně jich ordinuje v Karlovarském kraji (1,9 veterináře na 10 000 obyvatel).
 • 10 % případů u zvěrolékařů tvoří exotická zvířata, převážně jde o hlodavce, plazy a papoušky. 22 % - o tolik od roku 2009 stouply výdaje domácností za veterinární služby pro domácí zvířata.
 
Orientační ceny veterinárních zákroků (v Kč)
 
Náhrada předního zkříženého vazu  od 7500
Kastrace psa od 3200
Kastrace feny (laparoskopicky)  od 8000
Kastrace kočky  2000
Kastrace kocoura  od 900
Narkóza  do 2000
Císařský řez 8000 až 10000
Operace tříselné kýly oboustranné
 od 5 000
Operace zlomenin  od 7 500
Odstranění zubního kamene u psa od 1 000
Odstranění zubního kamene u kočky  od 600
Ošetření drobného zranění  do 500 
 
 •  Nejčastějšími pacienty u veterinárních ortopedů jsou retrívr, bulmastif a cane corso.  
 
Český svaz chovatelů 
sdružuje chovatele králíků, drůbeže, holubů, zpěvných (harckých) kanárů, okrasného a exotického ptactva, morčat a jiných drobných hlodavců, koček a kožešinových zvířat.
 
 • 90 % Čechů má své domácí zvířátko za člena rodiny. 
 
10 vhodných akvarijních rybiček
živorodka duhová („paví očko“), tetra neonová, neonka červená, parmička čtyřpruhá, razbora klínoskvrnná, danio pruhované („zebřička“), plata skvrnitá, bojovnice pestrá, mečovka, kardinálka čínská
 
10 nenáročných opeřenců
korela chocholatá, zebřička pestrá, neoféma tyrkysová, andulka vlnkovaná, amadina diamantová, kanár, rýžovník šedý, chůvička japonská, holoubek diamantový, agapornis oranžovohlavý
 
10 tipů pro terárium
agama vousatá, gekončík noční, pagekon řasnatý, ještěrkovec velký, anolis rudokrký, chameleon jemenský, korálovka královská, užovka červená, čolek ohňobřichý, axolotl mexický
 
 • Rybičky chová 14 % obyvatel, ptactvo 8 %.
 • Co lze dál chovat: žáby, ještěry, želvy, pavouky, štíry, strašilky, mnohonožky, pakobylky…
 • 6 000 předškoláků bylo koncem loňského roku „proškoleno“ při 256 přednáškách v rámci vzdělávacího projektu Státní veterinární správy Máme rádi zvířata. Veterinární lékaři navštívili 212 mateřských škol po celé republice.
 

Informace pro chovatele

Časopisy Svět psů, Pes, přítel člověka, Naše kočky, Nová Exota, Papoušci, Planeta zvířat, Chovatel, Svět holubů… Chovatelských portálů jsou desítky, nejvíce webových stránek je překvapivě pro milovníky koní…
 
Zákon proti množírnám
Od loňského listopadu platí novela veterinárního zákona. Zásadní novinkou je fakt, že chovatelé, kteří chovají 5 a více fen starších 12 měsíců, to musí ohlásit příslušné krajské veterinární správě. To by mělo pomoci v boji proti nelegálním množírnám psů v nevyhovujících podmínkách. Od 1. ledna 2020 novela ukládá povinnost označovat povinně všechny psy čipem.
 
 • V Praze, Brně i v jiných městech fungují nepřetržitě 24 hodin denně zvířecí záchranky.
 • Služby zvířecích psychologů lze vyhledat například v Praze, Brně, Plzni a Ostravě.

Problém dobrovolných sdružení

Desítky dobrovolných spolků starajících se o opuštěná zvířata nesplňují od loňského listopadu zákonné podmínky, které jsou k této činnosti potřeba. Podle novely veterinárního zákona se totiž budou moci o zvířata v nouzi postarat jen ta zařízení, v nichž působí veterinář nebo podobně vzdělaný odborník, a takové dobrovolné spolky nemají…
 

Psí cukrárny a kavárny 

K psím salonům, lázním, hotelům a pekárnám přibyly cukrárny a kavárny. Jsou v Praze, Brně, Liberci i Ostravě a nabízejí nejrůznější pochoutky zejména z masa (králičí, krůtí, hovězí, klokaní), vajíček, minima mouky, bez soli a koření. Někde na objednávku připraví i psí dort z aspiku, zeleniny a masa, v létě jsou k mání zmrzliny s několika příchutěmi.
Zdroj:

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky